بهترین ابزارهای آنالیز ترافیک سایت

اگر فکر میکنید که وب سایت یا کسب و کار آنلاین شما میتواند بدون ارزیابی ترافیک وب سایت و تجزیه و تحلیل رقبا موفق شود اشتباه میکنید. ما در این مقاله به تعدادی از بهترین ابزارهای آنالیز ترافیک سایت میپردازیم که بتوانید از آن ها استفاده کنید. تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت شامل جمع آوری و تجزیه داده های کاربران سایت است.

ابزارهای آنالیز ترافیک وب سایت چه پارامترهایی دارد ؟

ابزارهای تجزیه و تحلیل ترافیک سایت پارامترها و آمارهای مهمی را در سایت شما تحلیل میکند. این آمار شامل رفتارهای کاربران در صفحات سایت شما است

شاخص های کلیدی عملکرد سایت (KPI)

حجم ترافیک (Traffic Volume) : تعداد بازدیدکنندگان جدید و قدیمی را به سایت شما نشان میدهد. که این آمار را میتوانید بر اساس شهر و کشورها تقسیم بندی کنید. که میتوانید رشد کل بازدید ها به وب سایت خود را در طول زمان مشاهده کنید.
منابع ترافیکی (Traffic Source) : منبع اصلی که کاربران وارد سایت شما شدند که میتواند شامل جستجوی ارگانیک ، ایمیل ، شبکه های اجتماعی ، تبلیغات و ورودی مستقیم باشد.
تعداد بازدید از صفحه (page views) : تعداد دفعاتی که کاربران از صفحه خاصی از سایت شما بازدید میکنند
بازدید اولیه (Unique Visits) : بازدیدهای منحصر به فرد و اولیه کاربران جدید را نشان میدهد. این بازدیدهای جدید نشان دهنده میزان پیشرفت سئو است البته اگر غیر از تبلیغات وارد سایت شما شوند.
نرخ ماندگاری (Duration time) : مدت زمانی که یک کاربر در سایت شما میماند.
نرخ پرش (Bounce Rate) : درصد بازدیدکنندگانی که یک صفحه از سایت شما را مشاهده کرده و بدون هیچ تعاملی بلافاصله آن را ترک میکنند .
نرخ تبدیل (Conversion rate) : درصد از بازدیدکنندگانی که بعد از مشاهده سایت تعامل با سایت داشته برای مثال خریدی را انجام میدهند.
میانگین زمان حضور در صفحه (Average time on page) : میانگین زمان حضور در هر صفحه از سایت را مشخص میکند.
صفحات خروج از سایت (Exit pages) : صفحاتی را نشان میدهند که کاربران از آنجا سایت شما را ترک کردند. این صفحات میتواند پس از صفحه فرآیند خرید باشد یا صفحه هوم.

بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت
بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت

1- صفحه Semrush

سمراش یک ابزار کامل برای تجزیه و تحلیل وب سایت شما است. میتوانید عملکرد وب سایت خود را نسبت به رقبا آنالیز کنید.

آنچه که در مورد این ابزار دوست داریم این است که تمامی موارد مربوط به سئو را میتوانید در این ابزار بررسی کنید که نیاز شما را نسبت به سایر ابزارها برآورده میکند.

2- ابزار Similar web

این ابزار برای بازاریابی پلتفرم ضروری است زیرا امکاناتی دارد که در سمراش نمیتوانید آن را بیابید. شما میتوانید سایت های رقیب خود را در این ابازر تجزیه و تحلیل کنید و ببینید که وب سایت های دیگر چگونه عمل میکنند. یکی از بخش های آن این است که شما میتوانید reffering traffic های رقیب ها را ببینید. یعنی منبع اصلی ورود به سایت از چه شبکه هایی است.

3- ابزار sitechecker

این ابزار از داده های گوگل سرچ کنسول ، آنالیتیکس و google page insight استفاده میکند. این ابزار چند منظوره بوده و نیازهای یک سئوکار را برطرف میکند. بخش seo audit آن به خوبی تمام نکات و باگ های وب سایت را نشان میدهد. همچنین یک ابزار برای جستجوی رتبه کلمات کلیدی دارد که میتوانید از آن استفاه کنید. این ابزار به صورت کلی برای سئو داخلی وب سایت بسیار خوب عمل میکند زیرا جزئیات زیادی را در اختیار کاربر قرار میدهد.

4- ابزار Google Analytics

صفحه اصلی Google Analytics شامل اطلاعات به صورت دسته بندی شده است. این ابزار کاملا به صورت رایگان بوده که میتوانید از آن برای تمامی موارد استفاده کنید. گزارش گیری های گسترده ای در این رابطه وجود دارد. این ابزار ترافیک لحظه ای سایت شما را نشان میدهد. این ابزار به دلیل حرفه ای بودن ممکن است که برای افراد تازه کار کمی گیج کننده باشد.

5- سرچ کنسول 

یک ابزار ساده و در دسترس که به راحتی میتوانید ترافیک سایت خود را براساس روز چک کنید گوگل سرچ کنسول است. البته اسمی از این ابزار رایگان گوگل زیاد در میان بهترین ابزارهای آنالیز ترافیک سایت برده نمیشود زیرا این ابزار صرفا ترافیک اورگانیک وب سایت را نشان میدهد و نمیتوانید ورودی های مستقیم و رفرال را در آن مشاهده کنید.

6- ابزار Ahref

ابزار ahref یکی از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل سئو سایت است. شما میتوانید اطلاعاتی دقیقی از جستجوی اورگانیک ، ترافیک سایت ، بک لینک ها و تحلیل سئو داخلی سایت خود داشته باشید. این ابزار کامل بوده و تمام نیازهای یک سئوکار تازه کار تا حرفه ای را برآورده میکند. Ahref بر اساس دامنه به شما نمره میدهد که نام آن را DR قرار داده و با DA متفاوت است.

7- ابزار ubersuggest

این ابزار یک راه حل تحقیقاتی مقرون به صرفه است که برای کمک به کسب و کارهای نوپا مفید است. این ابزار به 5 بخش اصلی تقسیم میشود. بخش ترافیک وب سایت و بک لینک وب سایت را میتوانید مشاهده کنید و ایده های خوبی را دریافت کنید. شما میتوانید سایت خود و رقیبان را به خوبی ارزیابی کنید. این ابزار همچنین دارای اکستنشن است که میتوانید در کروم نیز استفاده کنید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار