آموزش جامع سئو تکنیکال : Technical SEO

سئو فنی به عناصر پشت صفحه ای اشاره دارد که باعث تقویت رتبه اورگانیک سایت شما مانند معماری ، بهینه سازی و سرعت صفحات سایت میشود. اولین قدم در بهبود سئو فنی این است که بدانید در چه مرتبه ای قرار دارید. در قدم دوم باید یک برنامه ریزی مناسب برای رسیدگی به سئو تکنیکال خود انجام دهید. سئو فنی ، استراتژی محتوا و استراتژی لینک سازی همگی در کنار باید به درستی عمل کنند تا بتوانید رتبه خوبی در نتایج جستجو داشته باشید.
آموزش سئو تکنیکال

مبحث سئو به سه دسته اصلی سئو فنی ، سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم بندی میشود.

سئو داخلی سایت

تمرکز سئو داخلی بیشتر بر روی محتوای صفحه است که به موتورهای جستجو اعلام میکند صفحه شما در مورد چه چیزی است. تمامی المان های صفحه اعم از تصاویر ، کلمات کلیدی ، توضیحات متا ، تگ ها ، URL ، لینک دهی ها و غیره باید به درستی انجام شوند تا یک صفحه سئو شود.

سئو خارجی

سئو خارجی به موتورهای جستجو اعلام میکند که سایت شما چقدر در میان افراد محبوب است. لینک هایی که وب سایت های دیگر به سایت شما میدهند اهمیت دارد. کمیت و کیفیت بک لینک ها میتوان باعث افزایش یا افت رتبه سایت شود.

سئو فنی

سئو تکنیکال بخش سخت سئو است که باید سئوکار متخصص آن را مدیریت کند. هرچقدر که محتوای سایت خوب ، ظاهر سایت زیبا ولی اگر سئو فنی به درستی انجام نشود رتبه ای نخواهید گرفت. در واقع سئو تکنیکال پایه و اساس سایت شما را تشکیل میدهد.

فهرست موضوعات

آشنایی با سئو فنی

اصول بررسی سئو فنی

بررسی دامنه

دامنه شما آدرسی است که کاربران برای ورود به سایت شما استفاده میکنند بنابراین راه ارتباطی مهم با شما اسا. شما باید مشخص کنید که دامنه شما باید دارای www یا بدون آن در حالت پیش فرض باشد. دامنه ها به صورت دو نوع
https://www.domain.com
https://domain.com
نوشته میشوند که بر اساس ترجیحی که دارید باید تعریف کنید که کدام نوع نوشتار پیش فرض است که سایر نوع ها به پیش فرض اصلی ریدایرکت دائمی شوند. که اگر این اتفاق نیفتد باعث میشود که سایت شما چندین نسخه کپی داشته باشد که صدمه شدیدی به سئو خواهد زد.

پیاده سازی SSL

SSL یا secure sockets layer یک لایه محافظتی بین وب سرور و مرورگر است که باعث بالا بردن امنیت وب سایت میشود. زمانی که کاربر درخواستی را ارسال یا دریافت میکند سایت شما کمتر در معرض هک شدن قرار میگیرد.
امروزه موتورهای جستجو به SSL توجه زیادی دارند و سایت های امن را در اولویت اصلی قرار میدهند. در واقع امروزه امن بودن سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی است. با فعال کردن SSL صفحات شما از http به https منتقل میشوند که البته باید بر روی درستی انجام آن نظارت داشته باشید. باید URL ها در نقشه سایت خود بروز رسانی کنید. تمامی تگ های canonical و hreflang باید به روز شوند. بدین منظور حتما سرچ کنسول خود را بررسی کنید.

بهینه سازی سرعت سایت

آیا میدانید که کاربران چه مدت برای لود سایت شما صبر میکنند ؟ افزایش زمان بارگذاری از یک به پنج ثانیه نرخ پرش را تا 90 درصد افزایش میدهد. بنابراین بهبود زمان بارگذاری سایت را باید در اولویت های خود قرار دهید. زمان برگذاری نه تنها یک فاکتور برای تجربه کاربری و تبدیل است بلکه برای سئو سایت نیز بسیار اهمیت دارد.

طریقه بهینه سازی زمان بارگذاری سایت

در ابتدا تمام فایل های خود را فشرده سازی کنید. فشرده سازی اندازه تصاویر و همچنین فایل های HTML و CSS و جاوااسکریپت بسیار مهم است.
تغییر مسیر های 301 زمان بارگذاری را افزایش میدهند.
کدهای خود را کوتاه کنید. کدهای نامرتب میتواند بر سرعت سایت شما تاثیر منفی داشته باشد. هرچه کد کارآمدتر باشد صفحه سریع تر بارگذاری میشود.
از CDN میتوانید استفاده کنید که اطلاعات بین سرور و کاربر در مسافت های کوتاهتری رد و بدل شود.
پلاگین های زیاد و نامعتبر استفاده نکنید. این افزونه ها اغلب دارای آسیب های امنیتی هستند که بر رتبه سایت تاثیر منفی میگذارند. همیشه از حداقل پلاگین ها و بروزترین آن ها استفاده کنید.
استفاده از افزونه های کش باعث میشود که یک نسخه از سایت شما در مرورگر کاربر کش شود که زمان بارگذاری را بهبود میدد.
از شیوه بارگذاری ناهمزمان استفاده کنید. سرور باید در ابتدا اسکریپت های مهم را پردازش کند. برای مثال بیشتر مواردی که کاربر در ابتدا مشاهده میکند را آماده کرده و نمایش دهد. استفاده از async در اسکریپت ها میتواند سرعت را ببهود دهد. اگر میخواهید بدانید که بخش های مختلف سایت به چه صورتی لود میشوند میتوانید از ابزار page speed insight استفاده کنید.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

منبع

تیم تولید محتوا ITO
تیم تولید محتوا ITO

تیم تولید محتوای ITO متشکل از متخصصان طراحی سایت ، سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ است که همواره در تلاش هستند که مقالات مفیدی را برای بالا بردن اطلاعات شما عزیزان منتشر کنند.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *