Largest Contentful Paint

معیار Largest Contentful Paint یا LCP چیست؟

معیار Largest Contentful Paint (LCP) یکی از مؤلفه‌های اصلی وب ویتالز است که توسط گوگل معرفی شده است تا عملکرد بارگذاری یک صفحه وب را اندازه‌گیری کند. به‌طور خاص، LCP بر روی زمان رندر بزرگترین تصویر یا بلوک متن داخل ناحیه دید کاربر تمرکز دارد، پس از زمانی که یک کاربر به یک صفحه می‌پردازد.

به اصطلاح ساده‌تر، این متریک نشان می‌دهد چه مدت زمانی برای بارگذاری و قابل مشاهده شدن محتوای اصلی یک صفحه طول می‌کشد. هدف از این معیار این است که به توسعه‌دهندگان وب بر اساس دیدگاه کاربران، بررسی سرعت بارگذاری تصویر اصلی صفحات وب خود را بدهد.

یک نمره ایده‌آل LCP نشان‌دهنده این است که محتوای اصلی یک صفحه به سرعت بارگذاری شود و تجربه کاربری خوبی ارائه دهد. برعکس، LCP تاخیر داشته باشد، ممکن است منجر به ناراحتی کاربر شود زیرا باید برای دیدن محتوای اصلی صفحه بیشتر صبر کند.

برای اهداف بهینه‌سازی و SEO وب‌سایت، توصیه می‌شود به دستیابی به LCP به مدت 2.5 ثانیه یا سریع‌تر هدف گذاری شود. فراتر از این آستانه، تجربه کاربر ممکن است به عنوان ناپایدار در نظر گرفته شود که ممکن است بر رتبه‌بندی جستجو و مشارکت کاربر تأثیر بگذارد.

LCP به ویژه برای کاربران موبایل که ممکن است با شرایط شبکه متغیر روبه‌رو شوند، حائز اهمیت است. اطمینان از یک LCP سریع، به کاربران حتی در شبکه‌های کند امکان می‌دهد که به محتوای اصلی یک صفحه وب بدون تأخیر قابل توجه دسترسی پیدا کنند.

چرا اندازه‌گیری LCP مهم است؟

لارجست کنتنتفول پینت (LCP) نه فقط یک معیار فنی برای جمع‌آوری داده‌ها است؛ بلکه اندازه‌گیری آن اهداف حیاتی در درک و بهبود تجربه کاربری دارد. در زیر دلایل اهمیت اختصاص داده‌شده به LCP آمده است:

نمایانگر تجربه کاربری (UX)

در ابتدا و آخرین، LCP به عنوان یک نمایانگر قابل اعتماد از تجربه کاربری عمل می‌کند. کاربران وب به طور معمول عملکرد یک صفحه را بر اساس سرعت بارگذاری محتوای اصلی آن ارزیابی می‌کنند. یک LCP سریع، باعث می‌شود که کاربران صفحه را به عنوان یک صفحه با بارگذاری سریع درک کنند، که به تجربه مرور مثبت‌تری منجر می‌شود.

تأثیر بر SEO و رتبه‌بندی

با گوگل که ویتالز هسته‌ای و شامل LCP است را در معیارهای رتبه‌بندی خود تداخل می‌دهد، اندازه‌گیری LCP تأثیر مستقیمی بر بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) دارد. یک وب‌سایت که به‌طور مداوم در LCP عملکرد ضعیفی داشته باشد، ممکن است با چالش‌ها در دستیابی به رتبه‌بندی بالای موتورهای جستجو مواجه شود.

تأثیرات اقتصادی

صفحات با بارگذاری کند ممکن است پیامدهای مالی برای کسب‌وکارها داشته باشند. به عنوان مثال، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، در صورتی که محتوای اصلی آنها به سرعت بارگذاری نشود، ممکن است با نرخ پرش بالاتر و از دست رفتن فروش مواجه شوند. با اندازه‌گیری و بهینه‌سازی LCP، کسب‌وکارها ممکن است درگیری کاربر و نرخ تبدیل خود را بهبود بخشند.

مد نظر کاربران موبایل

در دورانی که مرور اینترنت از طریق موبایل غالب است، LCP حتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. کاربران موبایل، که اغلب در شرایط شبکه ناپایدار و کم‌سرعت قرار دارند، ارزش قابل توجهی را برای رندر سریع محتوا می‌پسندند. اندازه‌گیری LCP در بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای این افراد بسیار مؤثر است.

برآورد و بهبود مداوم

نظارت مداوم بر LCP به توسعه‌دهندگان و مالکان وب‌سایت این امکان را می‌دهد که عملکرد سایت خود را بررسی کنند. هر تغییر، از جمله معرفی یک ویژگی جدید یا تغییر طراحی، سپس می‌تواند از نظر تأثیر آن روی LCP ارزیابی شود، که به بهبود مداوم منجر می‌شود.

درک جامع از عملکرد وب

هرچند بسیاری از متریک‌ها بر روی جنبه‌های فنی زمان بارگذاری تمرکز دارند، LCP یک دیدگاه محوری برای کاربران ارائه می‌دهد. این متریک با ارائه نکات درباره تجربه بارگذاری واقعی و حسی، به بقیه متریک‌ها تکمیل می‌شود.

در واقع، اندازه‌گیری LCP به معنای جمع‌آوری داده‌ها فراتر می‌رود. نقش اصلی در سنجش رضایت کاربر، تأثیر بر رتبه‌بندی جستجو و راه‌اندازی بهبودهای وب‌سایت برای بهترین نتایج کسب‌وکار ایفا می‌کند.

ابزارهای آزمایشگاهی برای امتیاز LCP

در مقابل، ابزارهای آزمایشگاهی عملکرد وب را در یک محیط کنترل‌شده اندازه‌گیری می‌کنند. این ابزارها برای رفع مسائل خاص و توسعه تکراری بسیار ارزشمند هستند. در زیر تعدادی از ابزارهای آزمایشگاهی اساسی برای اندازه‌گیری LCP آورده‌شده‌اند:

Lighthouse:

تعبیه‌شده در Chrome DevTools است و یک بررسی جامع از یک صفحه وب ارائه می‌دهد، از جمله امتیاز LCP آن. برای درک اینکه چگونه تغییرات در توسعه بر عملکرد تأثیر می‌گذارند، بسیار مناسب است.

Chrome DevTools:

در ویژه، تب ‘Performance’ در Chrome DevTools می‌تواند برای بازرسی LCP استفاده شود. این تب LCP بزرگترین نقاط رنگی را در نقاط نمای کاربری نشان می‌دهد و برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌شود که آن را شناسایی و بهینه‌سازی کنند.

WebPageTest:

این ابزار آنلاین تجزیه و تحلیل دقیقی از عملکرد بارگذاری یک صفحه وب ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از چندین مکان و دستگاه مختلف تست کنید و بینش‌هایی درباره LCP و سایر معیارها ارائه می‌دهد.

نحوه بهبود Largest Contentful Paint (LCP): روش‌های موثر

بهبود Largest Contentful Paint (LCP) می‌تواند به طراحی مشخص برای مواد اصلی صفحه وب تأثیر مثبت قابل توجهی بیاورد و سرعت بارگذاری درک‌شده وب‌گاه را افزایش دهد که به بهبود رضایت کاربران و احتمالاً بهبود رتبه‌بندی در SEO منجر می‌شود. در زیر چندین روش مؤثر برای بهینه‌سازی LCP آورده‌شده‌اند:

استفاده از CDN (شبکه توزیع محتوا)

CDN‌ها شبکه‌هایی از سرورها در سراسر جهان هستند که برای ارائه محتوا به کاربران از نزدیکترین سرور طراحی شده‌اند.
مزایا:

کاهش تاخیر به عنوان درخواست‌ها مسافت‌های کوتاه‌تری را طی می‌کنند.
کاهش گره‌ها و بارهای سرور.
توصیه:

یک راه‌حل CDN معتبر را ادغام کنید تا منابع استاتیک را ارائه دهید و اطمینان از ارسال سریعتر و قابلیت اطمینان بیشتر داشته باشید.

اندازه مناسب تصویر

ارائه تصاویر بزرگ اندازه، به ویژه به کاربران تلفن‌همراه، می‌تواند زمان LCP را کاهش دهد.
مزایا:

استفاده کارآمد از پهنای باند.
رندر تصاویر سریعتر در مرورگرها.
توصیه:

تکنیک‌های تصویر پاسخگویی را پیاده‌سازی کنید، از عنصر یا ویژگی srcset برای ارائه تصاویر مناسب برای دستگاه استفاده کنید.

بهینه‌سازی تصاویر

علاوه بر اندازه، فرمت و فشرده‌سازی تصاویر می‌تواند بر زمان بارگذاری تأثیر بگذارد.
مزایا:

کاهش اندازه فایل با حفظ کیفیت تصویر.
بارگذاری و رندر سریعتر.
توصیه:

از فرمت‌های مدرن مانند WebP استفاده کنید و از ابزارهایی مانند ImageOptim یا TinyPNG برای فشرده‌سازی کارآمد استفاده کنید.

بهبود زمان پاسخ سرور

زمانی که سرور شما شروع به ارسال محتوا می‌کند، می‌تواند بر LCP تأثیر بگذارد.
مزایا:

تحویل سریعتر محتوا به کاربر.
تجربه کلی بهتر بارگذاری صفحه.
توصیه:

سلامت سرور را به صورت منظم نظارت کنید، دیتابیس‌ها را بهینه‌سازی کنید و اگر لازم است، بهبودهای سرور یا راه‌حل‌های میزبانی قوی‌تر را در نظر بگیرید.

استفاده از یک ارائه‌ دهنده میزبانی ایمن

عملکرد و قابلیت اعتماد میزبان شما می‌تواند بر زمان پاسخ سرور تأثیر بگذارد.
مزایا:

پاسخ‌های سرور سریع و پایدار.
کاهش زمان‌های خاموشی.
توصیه:

یک ارائه‌دهنده میزبانی را انتخاب کنید که به عنوان یکی از ارائه‌دهندگان با زمان‌های خاموشی کم و پشتیبانی سریع و زیرساخت قوی شناخته می‌شود.

پیاده‌سازی حافظه‌پنهان (Caching)

حافظه‌پنهان به بازدیدکنندگان تکراری اجازه می‌دهد تا محتوا را سریعتر بارگذاری کنند، زیرا بسیاری از منابع به صورت محلی ذخیره می‌شوند.
مزایا:

بارگذاری صفحات سریع برای بازدیدکنندگان تکراری.
کاهش بار سرور.
توصیه:

راه‌حل‌های حافظه‌پنهان را در سرور خود پیاده‌سازی کنید و از دستورات حافظه‌پنهان مرورگر بهره ببرید.

رفع مشکلات بارگذاری تنبل (Lazy Loading)

هنگامی که بارگذاری تنبل بهینه‌سازی می‌شود، اجرای نادرست می‌تواند بر LCP تأثیر بگذارد.
مزایا:

بارگذاری اولویت‌بندی محتوا در ناحیه مشاهده‌شده.
کاهش زمان بارگذاری اولیه.
توصیه:

مطمئن شوید که فقط محتوای خارج از صفحه نمایش تنبل بارگذاری می‌شود و محتوای مهم در ناحیه مشاهده‌شده به‌صورت فوری بارگذاری می‌شود.

کاهش اندازه فایل‌های JS، CSS و HTML

کاهش اندازه فایل‌های کد شما با حذف حروف غیرضروری.
مزایا:

زمان دانلود فایل‌ها سریعتر.
تجزیه و تحلیل کارآمد توسط مرورگرها.
توصیه:

از ابزارهایی مانند UglifyJS برای JavaScript و CSSNano برای CSS استفاده کنید تا کد را بدون تغییر عملکرد کاهش دهید.

حذف JavaScript و CSS مسدودکننده نمایش

اسکریپت‌ها و استایل‌هایی که اجازه نمایش را نمی‌دهند، ممکن است زمان LCP را تأخیر بیاورند.
مزایا:

نمایش سریعتر محتوا.
نمایش بهتر ناحیه مشاهده‌شده اولیه.
توصیه:

استایل‌های مهم CSS را اولویت‌بندی کنید و اسکریپت‌های غیرضروری را با استفاده از ویژگی‌های async یا defer به صورت ناهمزمان بارگذاری کنید.

فشرده‌سازی منابع متنی

فشرده‌سازی اندازه فایل‌های منابع متنی، سرعت دانلود آن‌ها را افزایش می‌دهد.
مزایا:

استفاده کارآمد از پهنای باند.
تحویل سریعتر محتوا.
توصیه:

بر روی سرور از فشرده‌سازی Gzip یا Brotli برای فشرده‌سازی منابع متنی استفاده کنید.

تأخیر تجزیه‌وتحلیل جاوااسکریپت

تأخیر تجزیه‌ وتحلیل جاواسکریپت‌های غیرضروری می‌تواند سرعت نمایش محتوا را افزایش دهد.
مزایا:

نمایش فوری محتوای اساسی.
پویایی صفحه به‌صورت صاف بعد از تجزیه‌وتحلیل تمام اسکریپت‌ها.
توصیه:

از ویژگی defer بر روی تگ‌های اسکریپت استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها پس از تجزیه و تحلیل HTML اجرا شوند.

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

021-28423077

مجله ITO

مقالات

اخبار