واژه نامه سئو

اصطلاحات تخصصی سئو

اصطلاحات تخصصی سئو و بهینه سازی سایت

فضای دیجیتال مملو از کلمات اختصاری و اصطلاحات تخصصی است و واژه نامه بهینه سازی اینجا به شما برای درک کلمات کمک می کند. واژه نامه ما یک فرهنگ لغت از اصطلاحاتی است که معمولاً توسط متخصصان بهینه سازی، محتوا و دنیای دیجیتال استفاده می شود.

iphone mockup

Anchor Text​

انکرتکست – عنوان لینک شده

اگر لینک به صورت متنی باشد به عبارت یا کلمه لینک شده انکرتکست گفته میشود. که عموما به رنگ متفاوت از متن مانند آبی رنگ مشاهده میکنید. در واقع انکرتکست برای سئو مهم است زیرا عموما سئوکاران در متن لنگر از عنوان کلمه کلیدی استفاه میکنند.

Google algorithm

الگوریتم گوگل

گوگل دارای بی شمار الگوریتم است که تعدادی از نام آن ها شناخته شده است. الگوریتم گوگل، سیستمی است که برای پردازش جستجوهای کاربران در موتور جستجوی گوگل استفاده میشود که دائم در حال آپدیت هستند تا بهترین نتیجه را به کاربر ارائه دهند.

Alt Tags/Atributes

مشخصات متنی تصویر

مشخصاتی هستند که برای تصاویر در سایت‌ها استفاده می‌شوند. این ویژگی‌ها، متنی هستند که توضیحی درباره تصویر برای موتورهای جستجو و نیز کاربران که به دلایل مختلف نمی‌توانند تصویر را ببینند، فراهم می‌کنند. این کمک می‌کند تا تصویر در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود

Backlink

بک لینک یا outbound link

به لینک های در سایت های دیگر که به سایت شما پیوند داده میشود بک لینک گفته میشود. که باعث پیوند دادن صفحات وب به هم میشود. بک لینک در لینک سازی برای بالا بردن رتبه سایت اهمیت بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین عوامل برای بهبود رتبه و جذب ترافیک ارگانیک وبسایت در موتورهای جستجو محسوب می‌شوند.

Bots

Robots | Crawlers | Spiders

 ربات ها یا بات ها به گونه ای برنامه نویسی شده اند که به طور خودکار اطلاعات در سطح وب را دریافت و پردازش کرده و خدماتی را ارائه میدهند. از مشهورترین بات‌ها مانند ربات جستجوگر گوگل بات ، اسپم فیلتر‌ها، و ربات‌های شبکه‌های اجتماعی و غیره است .

Brand Mentions

ذکر برند یا نام تجاری

اگر نام برند شما در محتوا بدون لینک به شما ذکر شده باشد برند منش گفته میشود. 

Broken Links

لینک های شکسته

لینک شکسته به لینکی گفته می‌شود که به صفحه‌ای اشاره دارد که دیگر در دسترس نیست و به محتوای خالی یا پیغام خطا اشاره دارد. ممکن است این صفحات حذف شده باشند، به دلیل تغییر نام یا مسیر اینترنتی صفحه، یا به دلیل خطا در نوشتن لینک باشند.

Canonical Tags

تگ کنونیکال

با استفاده از تگ کنونیکال، می‌توانید به موتورهای جستجو بگویید که کدام صفحه را به عنوان نسخه اصلی برای محتوای مشابه در نظر بگیرند و به آن اولویت بدهند که از بروز محتوای تکراری جلوگیری میشود.

Competitive Analysis

آنالیز رقبای تجاری

به معنی بررسی و تحلیل رقبا و شناخت وضعیت آن‌ها در بازار است. با مطالعه کامل رقبای خود و نحوه فعالیت آن‌ها در فضای آنلاین، می‌توانید نقاط قوت و ضعف رقبای خود را در رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و وب‌سایت‌های مختلف شناسایی کنید و با بهبود استراتژی بازاریابی خود، در مسابقه با رقبای خود پیروزی حاصل کنید.

CTR

مخفف Click-through Rates | نرخ کلیک

نرخ کلیک در واقع نسبت کلیک‌ها به تعداد نمایش‌های یک تبلیغ، یک لینک یا یک محتوا است. به این صورت که در هر تعداد نمایش، چه تعداد بار کاربران بر روی لینک کلیک کرده‌اند. افزایش نرخ کلیک به معنی جذب بیشتر ترافیک به وبسایت و بهبود رتبه وبسایت در نتایج جستجو است.

Content Marketing

بازاریابی محتوا

به معنای بازاریابی محتوا است که به روشی کارآمد برای جذب و حفظ مخاطبان و بالا بردن آگاهی با استفاده از محتوای ارزشمند و جذاب انجام می‌شود. این محتوا می‌تواند شامل مقالات، ویدئوها، پادکست‌ها و غیره باشد. 

Conversion Rate

نرخ تبدیل | CR

به درصدی از بازدیدکنندگان وبسایت یا کسب‌وکار آنلاین است که در نهایت به مشتری تبدیل می‌شوند نرخ تبدیل گفته میشود. بالاتر بودن نرخ تبدیل به معنای بهبود تجربه کاربری و کاهش نرخ خروجی از سایت است که در نهایت منجر به افزایش فروش و سودآوری می‌شود. 

Deep Links

پیوندهای عمیق

پیوندهای عمیق به پیوندهایی گفته می شود که به صفحاتی غیر از صفحه اصلی می روند.

Directories

دایرکتوری ها

به سایت هایی که عموما به صورت محلی سایت های دیگر را لیست میکنند گفته میشود.

Disavow

دیساو گوگل

یک ابزار است که توسط گوگل برای مدیریت بک‌ لینک‌های شما استفاده می‌شود. با استفاده از این ابزار، شما می‌توانید به گوگل اعلام کنید که برخی از بک‌ لینک‌هایی که به سایت شما اشاره می‌کنند را نادیده بگیرد و در رتبه‌ بندی صفحات شما در نتایج جستجو در نظر نگیرد.

Dofollow Links

لینک های فالو

پیوندها به طور خودکار دنبال می شوند مگر اینکه ویژگی nofollow باشد. لینک های فالو به لینک‌هایی گفته می‌شود که اجازه انتقال جریان لینک به صفحه‌هایی که از طریق آن لینک شده‌اند، منتقل می‌شود و باعث افزایش اعتبار و رتبه‌بندی صفحات مرتبط می‌شود.

Domain Authority

اعتبار دامنه

اعتبار دامنه به عنوان یکی از عوامل مهم در بهینه‌سازی موتورهای جستجو، به میزان اعتماد و اعتباری که به یک دامنه توسط موتورهای جستجو اختصاص داده می‌شود اشاره دارد که از طریق شرکت MOZ برای پیش بینی میزان نمره دامنه ارائه شده است. 

Domain Rating

رتبه بندی دامنه

یک معیار از اعتبار و قدرت یک دامنه است که توسط سایت Ahrefs ارائه شده است. این معیار از ۰ تا ۱۰۰ است و بیان‌گر قدرت دامنه بر اساس تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که به آن ارجاع داده می‌شود.

Duplicate Content

محتوای تکراری

محتوای تکراری به معنای تولید و استفاده از محتوایی است که قبلاً به صورت مشابه یا دقیقاً در سایت دیگران یا در صفحات دیگری از همین سایت قرار گرفته است. به طور کلی، محتوای تکراری برای سئو مفید نیست.

Evergreen Content

محتوای همیشه سبز

محتوایی که به راحتی منسوخ نمی شود به عنوان محتوایی در نظر گرفته می شود که همیشه جستجو و جذاب است. این نوع محتواها در طول زمان می‌توانند به منبعی مفید و پایدار برای جذب ترافیک باشند.  

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار