واژه نامه وردپرس

اصطلاحات تخصصی وردپرس

واژه نامه تخصصی وردپرسی

در اینجا با تعدادی از واژه ها و اصطلاحات تخصصی وردپرسی آشنا خواهید شد.

iphone mockup


wordpress

وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و متن باز (CMS) که برای ایجاد و مدیریت وب سایت ها استفاده می شود.

plugin

افزونه – پلاگین

یک نرم‌افزار کوچک است که وظیفه توسعه و افزایش قابلیت‌های وردپرس را برعهده دارد. که می توان آن را در سایت وردپرس نصب کرد تا امکانات یا ویژگی هایی را اضافه کند.

Theme

قالب – تم – پوسته

تم ها نحوه ظاهر و عملکرد یک سایت وردپرس را کنترل می کنند. هر تم شامل طراحی، طرح و عملکرد خاص خود است. با رفتن به صفحه “نمایش” در پنل مدیریت وردپرس می توانید تم های نصب شده و فعال شده در سایت خود را مدیریت کنید.

Widget

ویجت

ویجت بلوک کوچکی از محتوا که می تواند به یک منطقه خاص از یک سایت وردپرس، مانند نوار کناری یا پاورقی اضافه شود.

Shortcode

کد کوتاه – شورت کد

کد کوتاه که به شما امکان می دهد بدون نیاز به نوشتن کدهای طولانی، عملکردهای پیچیده ای را به سایت وردپرس خود اضافه کنید. این کدها به اندازه نصف خط میتوانند باشند که عموما توسط پلاگین هایی که نصب میکنید به وردپرس اضافه میشوند. 

post

پست – article

بخشی از محتوای منتشر شده در یک سایت وردپرس که معمولا بر اساس تاریخ و دسته بندی سازماندهی می شود. با استفاده از این صفحه میتوانید مطالب و مقالات خود را در سایت قرار دهید.

tag

برچسب – تگ

روشی برای سازماندهی پست ها در سایت وردپرس بر اساس کلمات کلیدی است که جزئی تر از دسته بندی است. 

مثال : در یک سایت کتاب فروشی برچسب میتواند نام نویسنده باشد.

Category

دسته بندی

روشی برای سازماندهی پست ها در سایت وردپرس بر اساس موضوع است. که بسیار کلی تر از برچسب است. 

مثال : در یک سایت کتاب فروشی دسته بندی میتواند موضوع کتاب باشد.

Dashboard

داشبورد

کنترل پنل اصلی برای مدیریت سایت وردپرس که فقط برای مدیران سایت قابل دسترسی است.

Permalink

پیوند دائمی

URL دائمی که به هر قسمت از محتوای یک سایت وردپرس اختصاص داده شده است.

Gutenberg | Block Editor

گوتنبرگ – ویرایشگر بلوک ها

ویرایشگر بلوک معرفی شده در وردپرس 5.0 که امکان ایجاد و ویرایش محتوای انعطاف پذیرتر را فراهم می کند. هر عنصر در محتوای یک صفحه یا پست یک بلوک است. متن، تصاویر، ویدئوها، نقل قول ها، لیست ها، گالری ها، جداول و غیره

Akismet

آکسیمت

Akismet محبوب ترین افزونه محافظت از هرزنامه (اسپم) برای وردپرس است. Akismet برای شناسایی و فیلتر کردن هرزنامه در نظرات، ترک بک‌ها، پینگ‌بک‌ها و پیام‌های فرم ها استفاده می‌شود.

Cache

کش – حافظه پنهان

کش داده های ذخیره شده موقتی است که برای سرعت بخشیدن به زمان بارگذاری صفحات وب استفاده می شود.
هنگامی که وب سایت از یک راه حل کش استفاده می کرد، HTML فقط در اولین بازدید از یک صفحه خاص تولید می شد و سپس در سرور ذخیره می شد. دفعه بعد که یک بازدیدکننده به همان صفحه می آید، سرور فایل HTML ذخیره شده در سرور از بازدید قبلی از صفحه را به بازدید کننده می دهد.

Child Theme

پوسته فرزند

تم کودک یک تم وردپرس است که سبک و عملکرد را از تم اصلی (پوسته والد) که در سایت وردپرس شما نصب شده است به ارث می برد. اگر میخواهید که تم اصلی وردپرس را ویرایش کنید بهتر است که کد استایل ها را در پوسته فرزند به جالی پوسته والد قرار دهید.

Content Management System (CMS)

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستم مدیریت محتوا سیستمی است که از طریق آن محتوای دیجیتال را ایجاد، مدیریت و منتشر می کنید. که میتوان به wordpress و Drupal اشاره کرد.

Cookie

کوکی

کوکی یک فایل داده کوچک و مبتنی بر متن است که وب سایت می تواند از آن بخواهد در مرورگر بازدیدکنندگان ذخیره شود. وردپرس از تعدادی کوکی مختلف برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. هنگامی که یک بازدیدکننده وارد سایت می‌شود، یک کوکی با جزئیات ورود ذخیره می‌شود تا کاربر را تا زمانی که تصمیم به خروج از سیستم را انتخاب کند، در لاگین نگه دارد.

E-commerce

تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی (E-commerce) فعالیت خرید و فروش کالا و خدمات در فضای وب است. تعداد زیادی افزونه وجود دارد که قابلیت خرید و فروش آنلاین را به وردپرس اضافه می کند که محبوب ترین آنها WooCommerce است.

Featured Image

تصویر شاخص

بخش تنظیم تصویر شاخص به شما این امکان را می دهد که یک تصویر اصلی برای پست ها، صفحات و یا انواع دیگر محتوا در سایت وردپرس انتخاب کنید.

Header

هدر

در طراحی وب، هدر معمولاً به بخشی از وب سایت اشاره می کند که در بالای صفحه نمایش داده می شود.

Jetpack

جت پک

محتوایی که به راحتی منسوخ

جت پک یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین افزونه‌های وردپرس است. این افزونه وردپرس شامل امکاناتی مانند بهینه‌سازی سرعت سایت، مانیتورینگ و امنیت وب‌سایت، آمار بازدیدکنندگان، اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی، فرم‌ساز، ابزار SEO و… می‌باشد.

MySQL

مدیریت پایگاه داده وردپرس

MySQL سیستم مدیریت پایگاه داده است که وردپرس از آن برای ذخیره و بازیابی داده ها استفاده می کند. هر عملی که بر روی سایت انجام میشود در پایگاه داده MySQL برای وب سایت شما ذخیره و دریافت میشود.

Pagination

صفحه بندی

صفحه بندی فرآیند تقسیم محتوا به چندین صفحه است. در طراحی وب، صفحه بندی همچنین به عنصر ناوبری اشاره دارد که پیوندهایی را به صفحات مختلف نمایش می دهد

Parent Theme

تم والد – تم اصلی وردپرس

تم والد (Parent Theme) در وردپرس به تم اصلی یا پایه‌ای اطلاق می‌شود که برای توسعه تم‌های فرعی (Child Theme) استفاده می‌شود. تم والد یک تم کامل است که قابلیت نمایش کامل وب‌سایت را دارد،  برای توسعه و سفارشی‌سازی پوسته اصلی مانند تغییرات در ظاهر و عملکرد تم ، میتوانید از پوسته فرعی یا همان فرزند استفاده کنید.

PHP

زبان برنامه نویسی پی اچ پی

PHP، مخفف PHP: Hypertext Preprocessor، یک زبان برنامه نویسی است که عمدتاً برای توسعه وب ساخته شده است. که زبان اصلی وردپرس PHP است.

Pingbacks

پینگ بک – trackbacks

پینگ‌بک در وردپرس یک پیام است که به وب‌سایت دیگری فرستاده می‌شود تا اطلاع دهد که شما به یکی از مطالب آن سایت لینک داده‌اید. هدف این کار اطلاع‌رسانی به صاحب وب‌سایت دیگر است که شما به محتوایشان لینک داده‌اید و اگر مایل هستند به سایت شما لینک بدهند.

Responsive Design

طراحی واکنشگرا – ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو (Responsive Design) روشی است برای ساختن وب سایت هایی که به اندازه صفحه نمایش دستگاهی که وب سایت روی آن مشاهده می شود، مقیاس می شود.

RSS

FEED

RSS در وردپرس یکی از قابلیت‌های مهم است که به شما این امکان را می‌دهد تا خلاصه مطالب وب سایت خود را به راحتی در اختیار کاربران قرار دهید. با استفاده از این قابلیت، کاربران می‌توانند به راحتی از طریق RSS، مطالب جدید وب سایت شما را دنبال کنند. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ تلاش اضافی، مخاطبان بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید و محتوایتان را به صورت بهتری بازنشر کنید.

Scheduled Post

پست برنامه ریزی شده

پست برنامه ریزی شده پستی است که قرار است در مقطعی در آینده منتشر شود. هنگامی که تاریخ و زمان انتشار پست در زمان مشخصی برنامه ریزی شود، پست به طور خودکار منتشر شده و به فیدهای RSS سایت اضافه می شود.

Sidebar

نوار کناری – سایدبار

در طراحی وب، سایدبار به عنصری اطلاق می شود که در کنار محتوای اصلی به صورت افقی نمایش داده می شود.

در وردپرس، نوارهای کناری اغلب شامل قسمت‌های ویجت هستند که مدیر می‌تواند آن‌ها را با محتوا، لینک دهی ها ، صفحات و جدیدترین نظرات روی سایت سفارشی کند.

Slug

اسلاگ

Slug اصطلاحی است که در وردپرس و سایر سیستم های مدیریت محتوا برای اشاره به بخشی از URL که یک صفحه یا پست خاص را مشخص می کند استفاده می شود. معمولاً آخرین قسمت URL است و فقط شامل حروف کوچک، اعداد و خط فاصله است.

Slug به طور خودکار بر اساس عنوان پست یا صفحه ایجاد می شود، اما می توانید به صورت دستی آن را روی یک نام خاص یا کوتاه تر تنظیم کنید. یک اسلگ خوب باید توصیفی و مختصر باشد، زیرا به موتورهای جستجو و کاربران کمک می کند تا بفهمند صفحه درباره چیست.

Spam

اسپم

در وردپرس، هرزنامه معمولاً به صورت کامنت اسپم یا به صورت کامنت های معمولی یا به صورت ترک بک ارائه می شود. اگر یک سایت وردپرسی دارید که در نتایج موتورهای جستجو فهرست شده است، بهتر است که مراقب این اسپم ها باشید. 

Super Admin

سوپر ادمین

سوپر ادمین به مدیر سطح بالاتری اطلاق می‌شود که توانایی دسترسی و کنترل بر روی تمامی سایت‌های شبکه‌ی وردپرسی یک شرکت یا سازمان را دارد. به عبارت دیگر، Super Admin می‌تواند برای تمامی سایت‌های شبکه‌ی وردپرسی یک شرکت یا سازمان تنظیماتی مانند تنظیمات امنیتی، تنظیمات پوسته، افزونه‌ها و … را انجام دهد.

Taxonomy

تاکسونومی – دانش طبقه بندی و گروه بندی

در وردپرس، Taxonomy به معنای دسته‌بندی و برچسب‌گذاری محتوا است. با استفاده از Taxonomy می‌توان محتوای سایت را بر اساس موضوعات، دسته‌ها، برچسب‌ها و… دسته‌بندی کرد. در واقع، Taxonomy یک سیستم دسته‌بندی است که به کاربران امکان می‌دهد محتوای سایت را بر اساس دسته‌هایی که خود ایجاد کرده‌اند، مرتب‌سازی و نمایش دهند. به عنوان مثال، دسته‌بندی مقالات وبلاگ بر اساس موضوعات مختلفی مانند فناوری، سبک زندگی، ورزش و… می‌تواند از طریق Taxonomy انجام شود.

TinyMCE

WYSIWYG (What You See Is What You Get)

TinyMCE یک نرم افزار جاوا اسکریپت ویرایشگر HTML است که توسط ویرایشگر ویژوال در وردپرس استفاده می شود.

Visual Editor

ویرایشگر ظاهری

در ویرایشگر بصری، می توانید پیش نمایشی از نحوه ظاهر محتوای خود در سایت در حین ایجاد آن مشاهده کنید.

WooCommerce

ووکامرس

ووکامرس (WooCommerce) محبوب ترین افزونه تجارت الکترونیک (خرید و فروش آنلاین) برای وردپرس است. این امکان را به شما می دهد تا محصولات را اضافه کنید، سفارش ها را دریافت کنید و پرداخت ها ، خرید و فروش ، انتقالات و غیره را مستقیماً در پنل مدیریت وردپرس خود مدیریت کنید.

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

021-28423077

مجله ITO

مقالات

اخبار