آموزش کامل تجربه کاربری (UX)

تجربه کاربری یا UX بر تجربه کلی کاربر نهایی از جمله ادراک ، احساسات ، پاسخ های آن ها به محصول ، سیستم یا خدمات یک شرکت تمرکز دارد. سهولت استفاده و راحتی کار با یک محصول یا خدمات به چه صورتی است ؟ با توجه به پیشرفت های فناوری انواع جدید تعاملات و ترجیحات کاربر به سرعت تغییر میکند.

در واقع امروزه مشغله کاربران بیش از پیش شده و همچنین به دلیل متنوع بودن خدمات و تکنولوژی در دسترس، همواره به دنبال راه های سریع و ساده برای برآورده کردن نیازهای خود هستند. اینجاست UX معنا پیدا میکند. هر محصولی که UX بهتری را ارائه دهد مشتریان را راضی تر نگه میدارد که قانون اول فروش بیشتر است.

درباره اصول و ابزارهای کلیدی طراحی که توسط حرفه ای ها برای یک طراحی سایت مدرن استفاده میشود بدانید. چگونه میتوانید یک چیزی را بخرید و فردا آن را تحویل بگیرید ؟ همه افراد در تلاش هستند که سایتی ایجاد کنند که ویژگی های مورد علاقه مشتریان را داشته باشد. سایتی که استفاده از آن آسان است به راحتی اطلاعات موردنیاز را در اختیار کاربران قرار میدهد که میتوانند به صورت هوشمندانه تصمیم گیری کنند.

اگر مشتریان وب سایت شما را مفید و آسان ندانند در عرض چند ثانیه آن را ترک میکنند. در واقع شما چند ثانیه فرصت دارید که نظر کاربر را به وب سایت خود جلب کنید.

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست ؟

طراحی UX یا طراحی تجربه کاربری فرآیند افزایش سطح رضایت کاربر از محصول یا خدمات است. در طراحی UX چند دسته وجود دارد :

تجربه کاربری UX چیست ؟


1- طراحی تعاملی
یکی از زیرمجموعه های طراحی UX طراحی تعاملی است. تعامل بین کاربر و محصول
2- طراحی بصری
در طراحی بصری سازندگان از تصاویر ، عکاسی ، تایپوگرافی ، فضا ، طرح بندی و رنگ برای بهبود تجربه کاربری استفاده میکنند. برای داشتن طراحی بصری موفق اصول طراحی هنری را رعایت کنید. مانند رنگ ها ، اشکال ، اندازه ها و سایر عناصر که بر شکل ظاهری اثر تاثیر میگذارد.
3- تحقیقات کاربر
تحقیق کاربر آخرین عنصر اصلی طراحی UX است. تحقیق کاربر به این معنا است که چگونه شرکت ها تعیین میکنند که مشتریان و کاربران چه میخواهند و به چه چیزی نیاز دارند. وب سایت شما باید باعث شود که نیازی از مردم برطرف شود.
4- معماری اطلاعات
طراحان از معماری اطلاعات برای ساختار و برچسب گذاری محتوا استفاده میکنند تا کاربران بتوانند به اطلاعات به راحتی دست پیدا کنند. معماری اطلاعات در تلفن های هوشمند ، اپلیکیشن ها و حتی در مکان های فیزیکی استفاده میشوند. سهولت استفاده و قابلیت کشف دو عامل مهم در طراحی معماری اطلاعات است.

اصول طراحی UX

UX یک زمینه همیشه در حال تغییر است. اما اصول اساسی طراحی UX یکسان باقی میماند. طراحان باید تعیین کنند که از نظر تعادل بصری چه میخواهند. واضح و مختصر بودن بسیار مهم است. طراحی شما هم باید بصری باشد و هم اینکه نیازهای کاربر را برآورده کند.
مفهومی باشید : افراد دقیقا میخواهند بدانند که در سفر کاربری خود کجا هستند. آن ها نباید هرگز احساس گمراهی داشته باشند.
مانند انسان رفتار کنید نه ماشین : کاربران از تعامل با یک ماشین لذت نمیبرند شخصیت و قابلیت دسترسی

فرآیند طراحی UX

معمولا چندین مرحله از فرآیند طراحی UX وجود دارد که باید درنظر گرفته شود. هدف UX طراحی انسان محور است که باید نیازهای افرادی که برای آن طراحی میکنید را درنظر بگیرید. طراحی نمونه های اولیه برای آزمایش کاربران و قرار دادن بهترین راه حل برای کاربر بسیار مهم است.

1- نقاط مهم از نیازهای کاربر

اولین قدم متوجه شدن چالش ها و انتظارات کاربران است. باید بدانید که مشکلات آن ها چه چیزی است سپس بتوانید آن ها را حل کنید.
چند رویکر برای جمع آوری اطلاعات از کاربران :
مصاحبه ها : یکی از بهترین راه ها برای درک مخاطب مصاحبه با گروهی از آن ها است.
نظرسنجی های آنلاین : نظرسنجی های آنلاین یک راه عالی برای جمع آوری بازخورد از مخاطبان بزرگتر است. نظرسنجی ها شامل یک سری سوالات هدفمند است که برای مخاطبان شما ارسال میشود.

2- پرسونای کاربر ایجاد کنید

ایجاد پرسونای کاربر یک راه عالی برای انجام این کار است. شخصیت های خریدار به شما کمک میکند که بتوانید مشتریان فعلی و بالقوه خود را بهتر درک کنید. در این صورت محصولات ، خدمات ، محتوا ، لحن پیام ها و غیره همگی متناسب با شخصیت های آن ها خواهد بود.

3- نقشه سفرهای کاربر را ترسیم کنید

در حالی که میتوانید کاربران را به انواع مختلف پرسونا دسته بندی کنید هر کابر به روش های مختلف با سایت شما تعامل خواهد داشت حتی اگر هدف آن ها یکسان باشد. هدف شما باید این باشد که اهداف اولیه از کاربران خود را شناسایی کنید.

4- ساخت وایرفریم برای سایت

شما باید یک وایرفریم به عنوان طرحی از محصول یا وب سایت خود درنظر بگیرید. وایرفریم شامل نحوه نمایش ویژگی های اصلی ، تخصیص فضا ، ارائه تصاویر و محتوا و طریقه دسترسی کاربر است. ارزیابی عملکرد محصول و رفتار کاربر میتواند به شما کمک کند که ویژگی های مناسب محصول خود را بیابید. طراحی وایرفریم میتواند به صورت دستی یا با نرم افزارهای طراحی وایرفریم سایت مانند Sketch و canva باشد.

5- ساخت پروتوتایپ سایت

قبل از شروع کدنویسی باید یک نمونه اولیه از وب سایت خود را داشته باشید. برخلاف وایرفریم که نمونه اولیه شامل فونت ، تصویر ، نمادها و رنگ ها است. در این مرحله بیشتر بر جریان کار تمرکز میشود تا زیبا شناسی. در این مرحله آزمایش های کاربری بیشتری بر روی اینکه برای مثال این فرآیند فروش یا خرید به چند کلیک نیاز دارد. در این مرحله ناوبری و سایر عملکردها را آزمایش خواهید کرد و تکرارهای زیادی تولید میشود. شما میتوانید از ابزارهای تخصصی مانند Adobe XD , Invision استفاده کنید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار