انواع بک لینک ها در سئو

در ادامه به انواع بک لینک ها در سئو میپردازیم. منظور از انواع یعنی ساختار بک لینک ها و اینکه در کدام قسمت های صفحات وب میتوانند قرار بگیرند که درجه اهمیت آن بک لینک ها را مشخص میکند. 

انواع بک لینک ها از نظر نوع سایت ها

لینک سازی طبیعی: پیوندهایی هستند که به صورت ارگانیک و بدون هیچ تلاش عمدی برای به دست آوردن پیوند ایجاد می شوند. آنها معمولاً از طریق محتوای با کیفیت بالا و حضور آنلاین قوی به دست می آیند.

بک لینک های تحریریه: اینها پیوندهایی هستند که در مقاله یا محتوایی گنجانده می شوند زیرا نویسنده معتقد است برای خواننده مرتبط و مفید هستند. به آنها پولی پرداخت نمی شود و مبادله نمی شود.

بک لینک پست مهمان: اینها پیوندهایی هستند که در یک پست مهمان در یک وب سایت دیگر قرار می گیرند. آنها معمولاً از طریق پیشنهاد نوشتن محتوای با کیفیت بالا برای وب سایت دیگری در ازای پیوند دادن به وب سایت خود به دست می آیند.

بک لینک انجمن: این ها لینک هایی هستند که در پست ها یا نظرات تالار گفتگو قرار می گیرند. آنها می توانند منبع ارزشمندی از ترافیک باشند و می توانند به ایجاد شهرت آنلاین شما کمک کنند.

بک لینک رسانه های اجتماعی: پیوندهایی هستند که در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و لینکدین به اشتراک گذاشته می شوند. آنها می توانند منبع ارزشمندی از ترافیک باشند و می توانند به ایجاد حضور آنلاین شما کمک کنند.

بک لینک دایرکتوری: پیوندهایی هستند که در فهرست های آنلاین مانند Yellow Pages یا Yelp قرار می گیرند. آنها می توانند منبع ارزشمندی از ترافیک باشند و می توانند به بهبود رتبه بندی موتورهای جستجوی محلی شما کمک کنند.

بک لینک های پولی: پیوندهایی هستند که برای آنها پول پرداخت می شود، یا از طریق پرداخت مستقیم یا از طریق مبادله کالا یا خدمات. آنها می توانند در افزایش رتبه موتور جستجو موثر باشند، اما اگر به درستی انجام نشوند می توانند خطرناک باشند.

بک لینک های متقابل: لینک هایی هستند که بین دو وب سایت رد و بدل می شوند. آنها می توانند در افزایش رتبه موتور جستجو موثر باشند، اما اگر به درستی انجام نشوند می توانند خطرناک باشند.

انواع بک لینک در سئو از نظر ساختار و محل قرارگیری

1-بک لینک dofollow

اولین نوع بک لینک در سئو بک لینک های dofollow هستند. این نوع بک لینک ها بهترین نوع لینک سازی محسوب میشوند. زیرا مستقیما به بهینه سازی موتورهای جستجو کمک میکنند. و اعتبار صفحه مبدا را به صورت مستقیم به صفحه مرجع انتقال میدهند.

این بک لینک ها به طور طبیعی توسط سایت ها ایجاد میشوند مگر اینکه صاحب سایت به صورت دستی بخواهد تگ nofollow را به جای dofollow برای کل صفحه یا چند لینک درنظر بگیرد.

2-بک لینک های nofollow

لینک های nofollow نوع دیگری از بک لینک هایی هستند که میتوانید آن ها را ار وب سایت های مختلفی که اجازه درج لینک را میدهند دریافت کنید. این لینک ها دارای صفت rel=”nofollow” هستند. یعنی از انتقال رتبه صفحه مرجع از وب سایت مبدا به سایت مقصد جلوگیری میکند.

توجه : البته گوگل اخیرا الگوریتم رتبه بندی را تغییر داده. یعنی ارزش pagerank به تمامی لینک های follow و nofollow داده میشود اما این مقدار ارزشی را به سایت با لینک nofollow اضافه نمیکند.

3-بک لینک متنی یا (contextual backlinks)

بک لینک های متنی ، به لینک هایی گفته میشود که در متن اصلی صفحه قرار میگیرد و در ناوبری ، سایدبار یا فوتر نیستند.

پیند های متنی منطبق با کلمه کلیدی اصلی یا مشابه با آن بهترین نوع لینک سازی هستند. زیرا آن ها سیگنال های مثبتی را به گوگل منتقل میکنند.

4-بک لینک های هدر

بک لینک های هدر لینک های قابل کلیکی هستند که بر روی تگ هدر h2, h3 , h4 ,h5 و h6 قرار میگیرند.

5-بک لینک های با نام برند

بک لینک های با نام برند به گونه ای هستند که نام تجاری در انکرتکست آن درج میشود. این نوع لینک سازی برای سئو مناسب است و بسیار مطمئن و ایمن است. زیرا ساخت بک لینک با نام تجاری مشکلی از نوع لینک سازی غیر طبیعی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

6-بک لینک های naked

این نوع بک لینک به این صورت است که برای عنوان متن لینک از خود URL صفحه مربوطه استفاده میشود. که البته این نوع لینک سازی در کنار سایر نوع ها تا حی مناسب خواهد بود.

7-بک لینک های طبیعی

همانطور که از نامش پیداست بک لینک هایی که به صورت طبیعی و بدون هیچ گونه بهینه سازی برای گسترش لینک ایجاد میشود گفته میشود. مانند “این جا را کلیک کنید” “بیشتر بخوانید” “این صفحه را بررسی کنید” و مواردی از این قبیل  …

8-بک لینک های ویرایشی یا editorial

بک لینک های تحریریه نوعی بک لینک هستند که برای آن ها پولی پرداخت نمیشود. به صورت طبیعی به دلیل بالا بودن کیفیت محتوای شما داده میشود. برای مثال شما یک مقاله ای را از سایت moz خوانده اید و علاقه مند بوده که در مورد آن اشاره کنید بنابراین میتوانید به آن لینک دهید. این پیوند ها میتوانند به صورت فالو یا نوفالو داده شوند.

9-بک لینک های پولی

همانطور که از نامش پیدا است برای دریافت این بک لینک ها باید پول پرداخت کنید.

10-بک لینک های تجاری یا sponsored backlinks

بک لینک های حمایت شده نوعی از لینک های پولی هستند که شامل یک پیوند حمایت شده rel=sponsored هستند.

11-بک لینک های نویسنده یا author backlinks

بک لینک های نویسنده لینک های قابل کلیکی هستند که در بخش بیوگرافی نویسنده نمایش داده میشود که البته profile backlink نیز گفته میشود.

12-بک لینک های صفحه اصلی

بک لینک صفحه اصلی هر لینک به خارج از وب سایت که در صفحه اول هر سایتی ظاهر میشود گفته میشود. لینک صفحه اصلی یکی از بهترین انوع بک لینک برای دریافت اعتبار آن دامنه است. زیرا دامنه ریشه دارای بیشترین مقدار PA است.

13-بک لینک های ناوبری

این نوع بک لینک ها در قسمت بالای صفحه سایت است که در تمامی صفحات نمایش داده میشود.

14- بک لینک های سایدبار

این نوع پیوند ها در نوارکناری سمت چپ یا راست سایت هستند که در سراسر سایت ثابت هستند.

15-بک لینک های فوتر

ک لینک های فوتر نوع دیگری از بک لینک ها هستند که مانند هدر  و سایدبار به طور سراسری در کل صفحات سایت وجود دارند.به گفته گوگل اکثر بک لینک های در فوتر نادیده گرفته میشند.

16- بک لینک های تصویری

نوعی لینک هستند که از تصاویر گرافیکی در سایت گرفته میشوند. این تصاویر حاوی اطلاعات متنی نیستند.

17- بک لینک های جاوااسکریپت

بک لینک های جاوا اسکریپت نوعی از لینک ها هستند که در کد java script وجود دارد.

18- بک لینک های رسانه های اجتماعی

بک لینک رسانه های اجتماعی لینک هایی هستند که از پلتفرم رسانه  های اجتماعی گرفته میشود.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار