علت کاهش ترافیک در سرچ کنسول ، تحلیل افت نمودار در search console

ابزار Google Search Console یکی از ابزارهای مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سایت در موتورهای جستجو است. این مقاله به شما نحوه استفاده از گزارشات موجود در Google Search Console را به منظور تحلیل دلایل کاهش ترافیک سایت نشان می دهد.

در این مقاله، نحوه بررسی متریک های مختلفی مانند نرخ کلیک، نرخ تبدیل و صفحات محبوب با استفاده از گزارشات Google Search Console شرح داده شده است. همچنین، به شما نشان داده می شود که چگونه می توانید با استفاده از ابزارهای موجود در Google Search Console، مثل ردیابی روبات ها و ردیابی خطاها، به دنبال دلایل کاهش ترافیک سایت بگردید.

در نهایت، این مقاله به شما کمک می کند تا با استفاده از Google Search Console، مشکلاتی مانند روند رتبه بندی کلیدواژه ها، مشکلات فنی سایت و مشکلات دیگر را کشف و حل کنید.

در یک ویدیوی YouTube، دانیل ویزبرگ، وکیل جستجوی گوگل، نکات ارزشمندی را در مورد شناسایی و تجزیه و تحلیل سریع دلایل کاهش ترافیک جستجوی گوگل ارائه می دهد.

زمان بندی این راهنمای آموزنده عالی است، زیرا گوگل به تازگی به روز رسانی الگوریتم اصلی خود در ماه مارس 2023 را به پایان رسانده است. بسیاری از مردم اکنون در حال ارزیابی تأثیر آن بر وب سایت خود هستند.

اگر می‌خواهید بفهمید این به‌روزرسانی چه تأثیری بر سایت شما داشته است، گزارش عملکرد کنسول جستجو یک نقطه شروع عالی است.

دلایل اصلی کاهش ترافیک ارگانیک سایت

دلایل اصلی کاهش ترافیک ارگانیک یک وب سایت و همچنین نحوه استفاده از کنسول جستجوی گوگل برای شناسایی و تجزیه و تحلیل مشکل. برخی از دلایل اصلی کاهش ترافیک ارگانیک عبارتند از:

مشکلات فنی: این شامل مواردی مانند لینک های شکسته، خطاهای خزیدن یا مشکلات سرعت صفحه است که می تواند بر رتبه بندی موتور جستجوی وب سایت تأثیر منفی بگذارد.

به روز رسانی الگوریتم: هنگامی که الگوریتم های موتورهای جستجو تغییر می کنند، گاهی اوقات می تواند باعث نوساناتی در رتبه بندی جستجو شود که می تواند منجر به کاهش ترافیک ارگانیک شود.

تغییرات محتوا: اگر یک وب سایت تغییرات قابل توجهی در محتوای خود ایجاد کند، مانند حذف یا به روز رسانی صفحات، می تواند بر رتبه بندی جستجو و ترافیک ارگانیک تأثیر بگذارد.

نوسانات فصلی: برخی صنایع یا موضوعات ممکن است تغییرات فصلی را در حجم جستجو تجربه کنند که می تواند منجر به کاهش یا افزایش ترافیک ارگانیک شود.

افزایش رقابت: با ورود وب‌سایت‌های بیشتری به یک بازار یا جایگاه خاص، رتبه‌بندی مناسب برای کلمات کلیدی خاص دشوارتر می‌شود که منجر به کاهش ترافیک ارگانیک می‌شود.

اختلال در علاقه جستجو: تغییرات در رفتار کاربر یا تأثیرات خارجی می‌تواند بر تقاضای درخواست‌های خاص تأثیر بگذارد.

گزارش اشکالات: تغییرات عمده ناگهانی به دنبال بازگشت سریع به حالت عادی می تواند نشان دهنده یک نقص ساده باشد.

علت افت ترافیک در نمودار سرچ کنسول گوگل چیست ؟
علت افت ترافیک در نمودار سرچ کنسول گوگل چیست ؟

علت افت ترافیک در نمودار سرچ کنسول چیست؟

تحلیل-دلایل-کاهش-ترافیک-سایت-مشکلات-فنی-در-سطح-سایت

مشکلات فنی در سطح سایت

مسائل تکنیکالی موجب خطایی میشوند که مانع از خزیدن و ایندکس کردن گوگل میشوند. که در این صورت نمیتوانید صفحات خود را به کاربران ارائه بدهید. این خطا یک خطای فنی در سطح داخل سایت است که باعث شده وب سایت شما از رده جستجو خارج شود ه شاهد کاهش شدید ترافیک به سایت میفتید. همچنین زمانی که وب سایت شما از دستورالعمل های گوگل پیروی نکند برخی از صفحات یا کل سایت کمتر در نتایج جستجو مشاهده شود.

تحلیل دلایل کاهش ترافیک سایت - مشکلات فنی در سطح صفحه - تغییر الگوریتم گوگل

مشکلات فنی سطح صفحه

به عنوان مثال، یک تگ noindex ناخواسته. از آنجایی که این مشکل به کرول کردن گوگل در صفحه بستگی دارد باعث کاهش آهسته ترافیک میشود که نسبت به مشکل سطح سایت کمتر است. گوگل همیشه در حال پیشرفت است که از این طریق میتوانید محتوا را ارزیابی کند و الگوریتم خود را به روز میکند. برخی بروزرسانی های هسته اصلی میتواند در طول زمان بر روی عملکرد صفحات سایت تاثیر داشته باشد که البته این کاهش شدید نخواهد بود. عامل دیگری که می تواند باعث کاهش آهسته ترافیک شود یک اختلال در علاقه جستجو است. گاهی اوقات، رفتار کاربر تغییر می کند که تقاضا برای پرس و جوهای خاص را تغییر می دهد. یا اینکه روند جدید یا تغییری در کشور مدنظر شما اتفاق بیفتد که به دلیل اثرات خارجی ترافیک شما کاهش پیدا میکند.

تحلیل دلایل کاهش ترافیک سایت فصلی-

تغییرات فصلی

در این نمودار میتوانید اثرات فصلی را مشاهده کنید که بر اساس دلایل زیادی میتواند اتفاق بیفتد که میتوان به آب و هوا ، تعطیلات و غیره اتفاق بیفتد. این موارد معمولا تکراری هستند و در فواصل منظم مانند هفته ها ، ماهانه یا فصلی اتفاق میفتد.

تحلیل دلایل کاهش ترافیک سایت - مشکلات در گزارش سایت

اشکال در گزارش

معمولاً اگر تغییر عمده ای مشاهده کردید بلافاصله پس از بازگشت به هنجار، ممکن است یک مشکل ساده باشد. ما معمولاً حاشیه نویسی نمودار را اضافه می کنیم به شما اطلاع دهد که چه زمانی اتفاق می افتد. بهترین راه برای درک چه اتفاقی برای ترافیک شما افتاده است این است که به گزارش عملکرد کنسول جستجوی خود نگاه کنید از آنجایی که اطلاعات زیادی را خلاصه می کند. تجزیه و تحلیل شکل خط چیزهای زیادی به شما خواهد گفت

سخن آخر

درک دلایل کاهش ترافیک جستجوی گوگل بسیار مهم است. با استفاده از گزارش عملکرد کنسول جستجو و Google Trends، می توانید علل این افت را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید و به شما کمک می کند از روندهای صنعت جلوتر بمانید و حضور آنلاین خود را حفظ کنید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار