کلیدواژه کانونی یا focus keyword چیست ؟

کلمه کلیدی کانونی بهترین نمایش دهنده موضوع صفحه شما است که کمک میکند تا بتوانید روی تنها یک موضوع در هر صفحه تمرکز کنید و مقاله را برای یک موضوع خاص بهینه سازی کنید.

در واقع هر صفحه باید یک کلیدوازه کانونی داشته باشد.

توجه کنید : کلمه کلیدی متمرکز با تگ عنوان اشتباه نگیرید. داشتن کلمه کلیدی متمرکز بر هر صفحه بخش مهمی از استراتژی سئو سایت است.

تفاوت عناوین با کلمات کلیدی با کلیدواژه کانونی چیست ؟

در واقع این ها با هم تفاوت چندانی ندارند. کلیدواژه کانونی یا متمرکز بهترین نمایش از عبارت کلیدی شما است که میتوانید مشخص کنید. برای مثال اگر شما بخواهید یک مقاله در زمینه تکنیک های سئو بنویسید. میتوانید برای مثال کلیدواژه کانونی خود را بهترین تکنیک های سئو سایت بنویسید. در واقع عبارتی را برای کلیدواژه کاننی انتخاب کنید که بیشترین میزان جستجو را داشته و اهمیت بیشتری داشته باشد. برای مثال شاید عنوان یک مقاله در مورد “آیا نرخ کلیک بر روی سئو تاثیر میگذارد ” باشد. اما ما کلیدواژه کانونی را “تاثیر CTR بر سئو” قرار داده ایم. و کلمات کلیدی نیز میتواند عبارت کلیدی مرتبط با موضوع اصلی مقاله باشد. در واقع کلمات کلیدی عباراتی هستند که محتوای شما را به خوبی روشن کره و توصیف میکنند. برای مثال کلمات کلیدی میتواند “بالا بردن نرخ کلیک در نتایج” ، “اهمیت نرخ CTR” و غیره باشد.

چگونه کلمات کلیدی فوکوس مناسب را باید پیدا کرد ؟

نوشتن محتوای باکیفیت بالا و مرتبط با موضوع اصلی مقاله بسیار مهم است. اگر میخواهید هر محتوایی که مینویسید رتبه بندی شود باید استراتژی مناسبی داشته باشید. انتخاب کلمات کلیدی کانونی برای هر صفحه بسیار مهم است. شما برای انتخاب کلیدواژه کانونی باید قانون سه پایه را رعایت کنید و سه سوال زیر را بررسی کنید :

  • میزان سرچ این کلمه چقدر محبوبیت دارد ؟
  • رتبه بندی این کلمه چقدر سخت است ؟
  • این کلمه چقدر ارتباط با موضوع اصلی مقاله دارد ؟

چگونه از کلمه کلیدی کانونی استفاده باید کرد ؟

هنگامی که کلمه کلیدی مناسب برای محتوای خود یافته اید باید از آن استفاده کنید.

مرحله 1 ) یک کلمه کلیدی متمرکز منحصر به فرد برای صفحه خود انتخاب کنید.

هر صفحه باید تنها یک کلید واژه کانونی یکتا داشته باشد.

اگر شما یک صفحه دارید که کلیدواژه را برای مثال “وکیل” قرار داده اید و دیده اید که در میان نفرات اولیه نیستید میتوانید آن را تغییر داده و برای مثال کلیدواژه را “وکیل پایه یک” قرار دهید. زیر رقابت برای کلمه “وکیل” بیشتر از “وکیل پایه یک دادگستری” است.

مرحله 2 ) نوشتن محتوا در ابتدا

بهترین روش این است که کلمه کلیدی کانونی قبل از نوشتن محتوا نوشته شود. در این صورت این امکان را به شما میدهد که یک محتوای جامع برای کلمه کلیدی متمرکز داشته باشید. نه اینکه بعد از نوشتن من بخواهید کلیدواژه را انتخاب کنید.

کیفیت محتوا برای گوگل بسیار مهم است. اگر محتوای شما مرتبط و خوانا نباشد رتبه بندی نمیشود.

مرحله 3 ) بهینه سازی محتوا حول کلمه کلیدی کانونی

سعی کنید که کلمه کلیدی متمرکز را در قسمت های کلیدی و مهم صفحه که برای گوگل نیز بسیار مهم است قرار دهید. که به موارد زیر میتوان اشاره کرد :

  • برچسب عنوان
  • عنوان صفحه
  • بدنه صفحه
  • لنگر متن پیوندهای داخلی به صفحه

توجه : به خاطر داشته باشید که بهینه سازی کلمات کلیدی متمرکز این نیست که هرکجا که دیده اید عین آن کلمه را قرار دهید. در مقال عناوین فرعی نیازی نیست که حتما دارای کلیدواژه کانونی باشند.

مرحله 4) برقراری تعال میان عبارت و کلمه کلیدی

تکنیک keyword stuffing یا تکرار کلمات کلیدی در متن برای سئو بسیار مضر است. همچنین برای بازدیدکنندگان نیز باعث ایجاد مشکل میکند.

کلیدواژه کانونی باید در محتوای شما به صورت طبیعی قرار بگیرد.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

021-28423077

مجله ITO

مقالات

اخبار