تفاوت SEO و SEM

سئو بر روی دریافت ترافیک از جستجوی اورگانیک متمرکز است در حالی که هدف SEM دریافت ترافیک سایت به صورت پولی از طریق قرار گرفتن در نتایج اورگانیک است. در واقع نتایج جستجوی گوگل به دو دسته اصلی تقسیم میشود : نتایج جستجوی پولی و نتایج جستجوی اورگانیک. بنابراین SEM یک اصطلاح گسترده است که شامل SEO و PPC میشود. بنابراین سئو سایت زیر مجموعه ای از SEM محسوب میشود.

SEM چقدر طول میکشد ؟
SEM میتواند سریع یا کند باشد و بستگی به این دارد که از SEO یا PPC یا هر دو استفاده میکنید. همانطور که میدانید فرآیند سئو کند است اما تبلیغات PPC با پرداخت هزینه به سرعت انجام میشد.

تفاوت SEM با SEO بر اساس ویژگی های هر کدام 

سئو چیست ؟

فرآیند بهینه سازی موتورهای جستجو که هدف آن رتبه بندی سایت ها به صورت اورگانیک است. که شامل چهار وجه بسیار مهم است.

  • جستجوی کلمات کلیدی : بیابید که مردم بیشتر چه کلماتی را جستجو میکنند
  • سئو داخلی : تولید محتوا سئو شده متناسب با نیاز مخاطبان
  • سئو خارجی : ایجاد اعتبار برای سایت با استفاده از سایت های دیگر مانند لینک سازی
  • سئو تکنیکال : بهینه سازی فنی سایت که خزنده ها بتوانند به راحتی صفحات سایت را ایندکس کنند.

PPC چیست ؟

در واقع PPC یک نوع فرمی از تبلیغات پرداخت به ازای کلیک است. که به ازای کلیک بر روی لینک وب سایت از پلتفرم های پربازدید هزینه پرداخت میشود. تبلیغات PPC در گوگل شامل موارد زیر است :
تحقیق کلمات کلیدی : آنچه که مشتریان به دنبال آن هستند را بیابید. البته هر کلمه کلیدی که هزینه مختص به خود دارد و هرچه میزان سرچ آن کلمه در ماه بیشتر باشد هزینه بالاتری نیز دارد.
تنظیم پیشنهاد : درخواست دهید که چه میزان به ازای هر کلیک پرداخت میکنید. اگر رقیبان پیشنهاد بیشتری در مناقصه کلمه کلیدی که مدنظر شما است به گوگل دهند. در این صورت تبلیغ شما نمایش داده نمیشود.

ایجاد آگهی : یک تبلیغ جذاب و مرتبط ایجاد کنید. هرچه کیفیت مطلب و عنوان و تمامی موارد بالاتر باشد و مرتبط با کلمه کلیدی باشد توسط افراد بیشتری دیده شده و هزینه کمتری نیز برای کلیک ها پرداخت میشود.

هدف گذاری مخاطب  : انتخاب کنید که چه کاربرانی تبلیغ شما را مشاهده کنند. شما میتوانید بر اساس اینکه چه افرادی تبلیغ شما را مشاهده کنند تصمیم گیری کنید.

SEM چیست ؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM جایی است که شما ترافیک را از سمت موتور جستجو به سایت هدایت میکنید. این ترافیک میتواند حاصل از نتایج اورگانیک یا پولی باشد. که اگر کاربران لینک سایت شما را به صورت اورگانیک دیده باشند وارد سایت شده و رایگان است. اما اگر تبلیغ AD شما را در نتایج دیده و وارد سایت شوند باید به ازای هر کلیک هزینه پرداخت کنید.

تفاوت seo و ppc
تفاوت seo و ppc

تفاوت SEO و SEM : هر کدام چقدر طول میکشند تا نتایج مشاهده شود ؟

از تفاوت های مهم بین SEO و SEM سرعت آن ها است. خوب واقعیت این است که همانطور که میدانید سئو نیاز به صبر و پشتکارو زمان زیادی دارد. اگر سایت شما جدید باشد که باید حداقل یک سال منتظر مشاهده نتایج باشید.
در ماقل اگر در SEM تلاش و هزینه کنید و بر روی PPC متمرکز شوید نتایج آن را در کمتر از چند ساعت مشاهده کنید. البته باید دید کدام ماندگار تر هستند.
سرعت PPC خیلی بیشتر از SEO است.
این بدان معنا نیست که نمیتوانید سریع تر رتبه بندی کنید. شما میتوانید برای سئو روی کلمات کلیدی کم رقابت اما با جستجوی بالا تمرکز کنید تا بتوانید سریع نتایج سئو را مشاهده کنید

تفاوت SEO و SEM : هر کدام چقدر هزینه دارند ؟

بسیاری از مردم به دلیل ترافیک رایگان به سمت SEO جذب میشوند. زمانی که شخصی روی سایت شما کلیک میکنید هزینه ای پرداخت نمیکنید. البته سئو رایگان نیست زیرا نیاز به تولید محتوا ، تولید رسانه گرافیکی ، رپورتاژ ، بک لینک و غیره دارید. برای رسیدن به رتبه اول در گوگل به صورت اورگانیک باید هزینه و زمان زیادی را صرف کنید. 

در واقع شما برای SEO هزینه پرداخت میکنید و منتظر دیدن نتیاج میشوید. اما PPC به گونه ای است که بعد از پرداخت نتیجه را مشاهده میکنید و البته زمانی که هزینه ای پرداخت نکنید چیزی نیز مشاهده نمیکنید. ر واقع در SEO شما یک سرمایه گذاری بلند مدت میکنید که شاید امروز جواب ندهد اما در صورت درستی کار فردا نتایج عالی خواهد داشت. PPC امروز نیاز شما را برآورده میکند و مختص زمان مشخص و کوتاه است. با توجه به مزایا و معایبی که هرکدام دارند وب مستر ها و متخصصان دیجیتال مارکتینگ این دو را با هم به کار میگیرند.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار