بهینه سازی محتوا برای سئو

منظور از بهینه سازی محتوا برای سئو سایت یا سئو محتوا یعنی اینکه محتوا سایت به گونه ای نوشته شود که مطابق با اصول بهینه سازی موتورهای جستجو باشد. که این اصول میتواند شامل تعیین کلمه کلیدی ، متا تگ ها ، لینک سازی و غیره است. در ادامه نحوه بهینه سازی محتوا برای سئو خدمت شما توضیح داده خواهد شد. در ادامه لیستی از نکات برتر بهینه سازی محتوا را مشاهده خوهید کرد که با استفاده از آن میتوانید ترافیک سایت خود را با ارائه محتوای سئو شده افزایش دهید.

نحوه بهینه سازی محتوا برای سئو

1- کلمات کلیدی مرتبط با صفحه را سئو کنید

اولین راه برای بهینه سازی محتوا برای سئو انتخاب کلمه کلیدی مرتبط با صفحه شما است.

شما برای این کار میتوانید از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی که هستند استفاده کنید. این ابزارها کلمات کلیدی مشابه و مرتبط با مخاطبان شما را نشان میدهند. اما بهترین روش بررسی رقبا است. که از چه کلماتی برای عناوین صفحات خود استفاده کرده اند.

2- نسبت به هدف کاربر متن را سئو کنید

برای سئو محتوا مطمئن شوید که محتوای صفحه با هدف جستجوی کاربر در یک راستا باشند. محتوای شما باید برای پاسخ نیاز کاربر کافی باشد.

الگوریتم گوگل دائم در حال تلاش است که دقت پاسخ به جستجوی کاربر را بالا ببرد و مطابق با نیازهای کاربر بهترین نتایج را نشان دهد.

سعی کنید صفحه شما دارای محتوای مناسب با مطالب جامع از جمله متن ، عکس ، نمودار ، فیلم و تصاویر باشد.

شما میتوانید صفحات برتر در صفحه SERP را بررسی کنید تا بدانید که چه نوع و چگونه محتوای مطابق با هدف جستجوی کاربر بنویسید.

3- بهینه سازی متاتگ عنوان

استفاده از کلمات کلیدی هدف به روش صحیح در تگ عنوان متا یک راه قدرتمند برای بهینه سازی محتوا است. یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی تگ عنوان است. اگر توجه کرده باشید تگ عناوین اکثر مواقع مشابه با عبارتی است که جستجو کرده اید.

تکنیک های بهینه سازی متا تگ :

کلیدواژه اصلی خود را در ابتدا قرار دهید.

سعی کنید که تایتل تگ را به گونه ای بنویسید که کاربران راغب به کلیک بر روی آن شوند.

4- بهینه سازی توضیحات متا

کلمات کلیدی اصلی و فرعی خود را در قالب یک جمله در متا تگ خود قرار دهید. توضیحات متا از عوامل رتبه بندی نیست زیرا توس گوگل ممکن است که تغییر کند.

مطالعات نشان داده است که هرچه نرخ CTR بالاتر باشد شانس افزایش رتبه صفحه نیز بالاتر میرود. بنابراین اگر توضیحات متا شما خوب باشد ممکن است که کاربران بیشتری بر روی آن کلیک کنند.

در ضمن موتورهای جستجو مانند گوگل کلمات کلیدی SEO را در توضیحات متا پررنگ تر نمایش میدهد بنابراین از کلمات اصلی خود در توضیحات استفاده کنید.

5- بهینه سازی URL

اگر میخواهید که محتوای سایت را بهینه سازی کنید سعی کنید که کلمه کلیدی اصلی خود را در URL قرار دهید. زیرا  URL های صفحات نیز توسط الگوریتم ها تجزیه و تحلیل میشوند.

بنابراین با بهینه سازی URL برای گوگل میتوانید سیگنال رتبه بندی خود را بیشتر کنید.

6- بهینه سازی عنوان صفحه (تگ H1)

بهینه سازی عنوان صفحه در HTML با نام تگ H1 که مهمترین تگ در صفحه است بسیار مهم است و از فاکتور های رتبه بندی صفحات سایت است.

ساده ترین راه برای بهینه سازی تگ عنوان H1 برای موتورهای جستجو کپی کردن اطلاعات تگ عنوان متا است. اگر تگ h1 و تایتل تگ با هم مطابقت نداشته باشند گوگل ممکن است بر حسب الگوریتم یکی از آن ها را در SERP نمایش دهد.

7- بهینه سازی تگ های هدر (H2-H3)

یکی از بهترین روش های بهینه سازی محتوا این است که کلمه کلیدی اولیه و ثانویه خود را در تگ های هدر H2 و H3 قرار دهید. این عناوین فرعی سیگنال های مرتبطی را به خزنده های موتورهای جستجو در مورد موضوعات موجود در صفحه ارسال میکنند که باعث افزایش ارتباط کلمات کلیدی هدف میشود.

از کلمه کلیدی اصلی خود در تگ های H2 سعی کنید که استفاده کنید. و از کلمات کلیدی ثانویه خود در سایر تگ های H2 استفاده کنید. برای جلوگیری از بهینه سازی بیش از حد از کلمات مترادف استفاده کرده و میتوانید آن ها در تگ های H3 قرار دهید.

کلیدواژه اصلی خود را در آخر H2 صفحه که بخش مربوط به نتیجه گیری یا خلاصه است قرار دهید. کلمات کلیدی سئو هدف را بیش از دوبار در تگ های H2 استفاده نکنید. استفاده از تطابق جزئی کلمه کلیدی برای سایر H2 ها کاملا خوب است.

8- نوشته را برای سئو بهینه سازی کنید

بهینه سازی محتوای صفحه برای موتورهای جستجو یکی از عناصر کلیدی سئو است. بنباراین توجه کنید که عبارت کلیدی را در بخش های مختلف صفحه به صورت گسترده ذکر کنید.

 • کلمه کلیدی را یک بار در مقدمه در 100 کلمه اول قرار دهید.
 • دو الی سه بار به صورت پراکنده در سراسر متن خود
 • و یکبار هم کلمه کلیدی را در 100 کلمه آخر قرار دهید.

برای بهینه سازی محتوا برای قطعه های ویژه به صورت سوالی کلمه کلیدی را در اولین تگ H2 خود قرار دهید. در ادامه به انواع محتوا اشاره میکنیم :

 1. متن : جمله یا پاراگراف متنی بین 40 تا 60 کلمه که تعریف یا پاسخی برای یک پرس و جو را ارائه میدهند که میتواند همراه با تصویر باشد.
 2. فهرست : لیست ها یا فهرست از مواد مرتبط
 3. جدول : جدولی از اطلاعات که اغلب برای مقایسه داده ها استفاده میشود.
 4. ویدیو : ویدیویی که بدون کلیک به سایت میزبان قابل مشاهده است.

9- بهینه سازی کلمات

اگر محدوده تعداد کلمات خاصی را مورد هدف قرار دهید محتوای شما برای سئو بهتر بهینه خواهد شد. اگر صفحات وب برتر در SERP ها بین 2000 الی 3000 کلمه محتوا داشته باشند و شما 800 کلمه نوشته اید ممکن است که رتبه بندی کمی سخت باشد. اگر محتوای شما 10000 کلمه باشد و محتوای رقبای شما 1000 کلمه باشد نیز همین مشکل وجود دارد.

الگوریتم های رتبه بندی طیف کلی از تعداد کلمات را تعیین کرده اند که تمایل ارند موضوع را با عمق کافی برای برطرف کردن نیاز کاربر پوشش دهند.

10- بهینه سازی کیفیت محتوا

بهینه سازی کیفیت محتوا یکی از عوامل مهم برای سئو سایت است. این فرآیند شامل استراتژی های زیر است :

 • موارد اضافی را حذف کنید
 • اولویت بندی اطلاعات مهم برای کاربر با قرار دادن آن ها در بالای صفحه
 • نق و قول از کارشناسان و منابع مهم
 • ارائه آمار و ارقام
 • لینک به منابع مورد اعتماد
 • مناسب از نظر گرامری
 • واضح و مختصر بودن نوشته

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار