آموزش بخش URL Inspection در سرچ کنسول

این گزارش در منو ابزار URL inspection یا بازرسی آدرس صفحه است. این بخش گزارش مهمی از صفحه موردنظر شامل خزش ، ایندکس و غیره میدهد. شما از این طریق میتوانید تاریخ آخرین کرول صفحه ، نحوه نمایش در موبایل و خطاهای احتمالی را بررسی کنید.

ویژگی های ابزار URL Inspection

1-ایندکس صفحه جدید

یکی از قابلیت های مهم این بخش این است که به گوگل کمک میکند تا صفحه را سریع تر ایندکس کند. هر زمان که صفحه ای را منتشر کرده اید میتوانید به این بخش مراجعه کرده و آدرس را برای گوگل ارسال کنید و درخواست ایندکس را دهید. گزینه request indexing  را بزنید. توجه کنید که اگر صفحه مورد دارای ایراد یا اشکالی باشد قبل از ارسال درخواست نیز ممکن است در این صفحه به شما نشان دهد. برای مثال برای این صفحه یک اعلانی را داده که page excluded noindex tag که میگوید صفحه مورد نظر دارای تگ noidex است که شما باید مراجعه کرده و تگ را index کنید. همچنین تاریح های آخرین کرول ، اجازه دسترسی کرول و سایر موارد ارائه شده است.

ویژگی های ابزار URL Inspection
ویژگی های ابزار URL Inspection

2-ایندکس دوباره صفحه آپدیت شده

همچنین اگر صفحه ای را به تازگی ویرایش کرده اید میتوانید آدرس را دوباره به گوگل بفرستید و ایندکس مجدد را بزنید. برای مثال محتوای صفحه خود را آپدیت کرده و نیاز دارید که زودتر نتیجه تغییرات خود را ببیند این ابزار به شما کمک میکند. البته توجه کنید که وارد کردن URL در این بخش هر روز محدود به چند لینک است.

معرفی بخش URL Inspection
معرفی بخش URL Inspection

3-پیدا کردن ایرادات صفحه وب

یکی از مهمترین امتیازهای این ابزار این است که میتوانید در بخش view crawled page سایت را از دید گوگل و کاربران به صورت لایو مشاهده کنید. که با کلیک بر روی آن یک پنجره باز میشود که شامل سه تب با عنوان های HTML , screenshot و more info است. در ادامه به هرکدام از این ها میپردازیم :

تب HTML

در پایین این تب شما میتوانید کد HTML رندر شده صفحه خود را ببینید. برای صفحه ای که تگ noindex خورده بود میتوانید از این بخش meta robots را مشاهده کنید.

تب Screenshot

این تب به شما اسکرین شات از صفحه موردنظر را میدهد. که با کلیک بر روی test live url میتوانید نمایش صفحه را از دید ربات های گوگل در موبایل را ببینید. اگر سایت شما دچار مشکلات نمایش در موبایل باشد در این پنجره میتوانید ملاحظه کنید.

تب More info

در این تب شما اطلاعات فنی بیشتری در مورد سایت کسب خواهید کرد.

Page type

به شما نوع محتوای URL را مشان میدهد که اگر آدرس یک صفحه وب باشد text/html و اگر برای مثال یک فایل مانند pdf باشد به صورت application/pdf نشان داده میشود.

http response

درخواست  وضعیت HTTP را نشان میدهد. برای مثال 200 ، 404 و غیره. اگر بر روی آن کلیک کنید میتوانید http headers را مشاهده کنید.

page resource

به این بخش توجه کنید زمانی که بر روی آن کلیک میکنید میتوانید ببینید که چه تعداد از سورس فایل های شما لود شده است و چه تعداد نشده است. این سورس فایل ها میتواند شامل js , css , fonts باشد. اگر فایل ها به طور کامل لود نشوند باعث اشکال در کرول و ایندکس صفحه میشود.

javascript console messages

در اینجا میتوانید اعلان های ضروری js را ببینید

4- بخش Enhancements

در این بخش میتوانید ایرادات صفحه از لحاظ موبایل ، اسکیما و غیره را بررسی کنید. البته زمانی که صفحه حداقل یکبار ایندکس شده باشد این بخش برای شما نشان داده میشود.

Mobile usability

زمانی آدرس صفحه در تمامی دستگاه های تلفن نمایش استانداری را داشته باشد پیام mobile friendy در اینجا نوشته میشود. اگر خطای مرتبط با ریسپانسیو بودن صفحه باشد به شما دو پیام زیر را میدهد.

Page is not mobile friendly : صفحه موردنظر برای تلفن ها بهینه سازی نشده است.

No data available : گوگل نمیتواند صفحه را در دستگاه های موبایل بخواند.

بعضی از خطاهایی که بعد از نمایش این پیام ها ظاهر میشود شامل موارد زیر است :

  • Text too small to read
  • Clickable elements too close together

این مورد بیشتر به ساختار فایل های css و js شما مربوط میشود که با خطا رندر میشوند.

اسکیما

اگر گوگل ساختار اسکیما مناسبی را پیدا نکرده باشد مقداری را اینجا بازنمیگرداند. اسکیماهایی که در اینجا ممکن است نمایش پیدا کنند شامل موارد زیر هستند :

  • Breadcrumbs
  • Event
  • FAQPage
  • Job Postings
  • Logos
  • Product
  • Recipe
  • Review snippets

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار