رفع خطای Discovered ‐ Currently Not Indexed در سرچ کنسول

خطای Discovered ‐ Currently Not Indexed به این معنی است که گوگل درباره صفحه موردنظر را پیدا کرده است اما هنوز نتوانسته است آن را کرول کند بنابراین ایندکس هم نشده اند. خوب دلایل زیادی وجود دارد که این خطا به وجود می آید که میتوان به کیفیت محتوا ، لینک سازی داخلی و بودجه خزش اشاره کرد.

هر کدام از این مشکلات راه حل های مختص به خود را دارند که در ادامه مقاله به هرکدام از آن ها میپردازیم.
اگر شما دارای یک سایت گوچک زیر 10000 صفحه هستید که محتواهای شما استاندارد و باکفیت هستند نگران نباشید این مشکل برای صفحات شما با گذشت زمان کم خواهد شد.
اگر دارای یک سایت کوچک هستید که این ارور را برای صفحات جدید خود میگیرید حتما کیفیت محتوای خود را بررسی کنید شاید گوگل این تصور را دارد که این محتوا ارزش کرول کردن ندارد که بخواهد سر آن وقت بگذارد.
اما اگر وب سایت شما بزرگ است ممکن است که مشکل از سرور ، انتشار محتوای بیش از حد استاندارد ، ساختار لینک سازی داخلی بد و کیفیت محتوا باشد.
نکته : اگر سایت شما هک شده باشد این خطا را خواهید دید بنابراین بررسی کنید که چه تعداد url دارای این خطا هستند و آیا متعلق به شما هستند ؟
البته باید به شما بگویم که این خطا را دیده اید به این معنی نیست که گوگل دیگر سایت شما را کرول و ایندکس نمیکند بلکه ربات ها در برنامه خود قرار داده و بعدا دوباره به صفحه موردنظر مراجعه میکنند تا آن را کرول کنند.

رفع خطای Discovered Currently Not Indexed در سرچ کنسول
رفع خطای Discovered Currently Not Indexed در سرچ کنسول

7 راه حل رفع خطای Discovered – currently not indexed

1- بالا بردن کیفیت محتوا

گوگل نمیتواند هرچیزی را در وب کرول و ایندکس کند. هر سایتی باید استاندارها را رعایت کند تا بتواند توسط ربات ها کرول شود. گوگل تمرکز بر روی کرول صفحات باکیفیت دارد و صفحاتی که ارزشی نداشته باشند را کرول نمیکند.
بنابراین اولین چیزی که بعد از بروز این خطا باید برطرف کند مشکل کیفیت محتوا صفحه موردنظر است. عموما برای صفحاتی است که محتوای بسیار کم دارند.

مطالعه به دستورالعمل های ارزیابی کیفیت صفحات

اینکه گوگل چگونه به صفحات نمره میدهد کسی نمیداند اما با مطالعه راهنمای quality raters دید بهتری نسبت به این موضوع خواهید داشت. دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت نحوه رتبه‌بندی کیفیت محتوای صفحه وب را شرح می‌دهد. البته میتوانید با مطالعه الگوریتم E-A-T که مرتبط به دستورالعمل های ارزیابی کیفیت صفحات وب است بیشتر آشنا شوید.

اطمینان حاصل کنید که محتواهای شما یونیک است

در واقع منابع گوگل محدود است و صرف محتوای تکراری نمیکند. البته دقت کنید که محتوای تکراری صرفا میتواند غیرعمدی رخ دهد برای مثال ورژن های مختلفی از وب سایت شما وجود داشته باشد https://yoursite.com و http://yoursite.com متفاوت از هم باشند. حتما باید از تگ کنونیکال استفاده کنید.

راه حل رفع خطای Discovered currently notindexed
راه حل رفع خطای Discovered currently notindexed

شما نباید ورژن های مختلفی از دامنه خود داشته باشید تمامی آن ها باید به یک ورژن ریدایرکت شوند.

2- بهینه سازی لینک سازی داخلی

گوگل بات لینک های داخلی صفحات شما را فالو میکند و سایر صفحات شما را از طریق کرول میکند و ارتباط میان آن ها را آنالیز میکند. طبق الگوریتم پیج رنک هرچه تعداد لینک های به یک صفحه بیشتر باشد رتبه بهتری خواهد داشت.
اگر تعداد لینک های به یک صفحه به اندازه کافی نباشند در این صورت ممکن است رابت ها کرول آن صفحه را به زمان دیگری موکول کنند زیر تصور یکنند که ممکن است این صفحه مهم نباشد. لینک سازی داخلی ساختار سایت و ارتباط میان صفحات شما را به صورت منطقی برای موتورهای جستجو و کاربران مشخص میکند. در واقع از طریق لینک سازی داخلی شانس دیده شدن صفحات خود را بیشتر خواهید کرد.

راهنمای لینک سازی داخلی :

بر اساس هسته محتوایی به سایر صفحات مرتبط ر خود متن لینک دهید.
در داخل متن به صفحات لینک دهید
سایت خود را با لینک سازی زیاد اسپم نکنید
بیش از حد از انکرتکست های یکسان استفاده نکنید
لینک داخلی به صفحات یتیم خود بدهید.

3-بودجه خزش

قبل از اینکه ادامه دهید اطلاعاتی را در مورد بهینه سازی بودجه خزش کسب کنید
بودجه خزش به تعداد صفحاتی گفته میشود که خزنده های گوگل میتوانند در یک روز کرول کنند. حقایقی در مورد بودجه خزش :
نرخ بودجه خزش محدود است و به سرور و حجم سایت شما بستگی دارد.
خزش بسته به نوع صفحه از نظر درجه اهمیت و محبوبیت و بروزرسانی هایی که میشود اهمیت پیدا میکند. در اقع این نرخ هیچگاه کافی نبوده. یکی از دلایلی که ارور
Discovered ‐ currently not indexed به وجود می آید این است که نرخ کرول محدود است و بسته به حجم سایت تعدادی از صفحات شما کرول نمیشوند.
فاکتورهای زیادی هستند که باعث علت ایجاد مشکل بودجه خزش میشود :

  • لینک سازی داخلی ضعیف
  • اجازه دادن به گوگل برای کرول صفحات بی ارزش
  • نداشتن سایت مپ
  • ایراد در ریدایرکت های متعدد
  • کافی نبودن منابع سرور
  • سنگین بودن وب سایت

4-منع گوگل از کرول و ایندکس صفحات کم ارزش

زمانی که بات گوگل وارد سایت میشود تمامی صفحات را مشاهده میکند تا اینکه بودجه خزش آن تمام شو. اگر خزنده های گوگل مطالب کم ارزش را کرول کنند در این صورت بودجه به مطالب با کیفیت نمیرسد. خوب حال میخواهیم بدانیم که صفحات کم کیفیت شامل چه مواردی هستند ؟

  • محتواهای تاریخ گذشته
  • صفحات تولید شده با سرچ باکس در سایت
  • محتواهای تکراری
  • صفحات با فیلتر های مشخص شده

بنابراین این صفحات کم کیفیت را یا تصحیح کنید یا اینکه آن ها را به صفحات دیگر ریدایرکت کنید. زیرا در غیر این صورت این صفحات نرخ خزش شما را تلف میکنند.

5- ساخت سایت مپ

حتما سایت مپ مناسبی برای وب سایت خود ایجاد کنید.

6- رفع تغییر مسیرها

سعی کنید که ریدایرکت های حلقه ای یا به اصطلاح redirect chain نداشته باشید. ریدایرکت حلقهای زمانی است که ترافیک را میخواهید از پیج A به پیج B بفرستید اما در این بین به پیج C میرود. و چند حلقه ریدایرکت پشت سر هم صورت میگرد که باعث کند شدن لود صفحه و از بین رفتن نرخ خزش میشود زیرا درخوسات زیادی را به سرور ارسال میکند.
یک ریدایرکت دیگری هست تحت عنوان redirect loop که شروع و انتهای این تغییر مسیرها به خود پیج میرسد. سعی کنید که این تغییر مسیرها را بهبود دهید.

7- رفع بار اضافی سرور

بعضی از مشکلات کرول شدن ممکن است زمانی باشد که ارسال و دریافت پاسخ را بسیار کند انجام میدهد. ماژول های اضافی را غیرفعال کنید تا این مشکل برطرف شود. اگر سرور مشکل داشته باشد در این صورت ربات های گوگل یا نمیتوانند صفحات مورنظر را کرول کنند یا اینکه آن ها را نصفه رها کرده و در زمان دیگری به سراغ آن می آیند که باعث به تعویق افتادن ایندکس سایت میشود.
اگر به بخش crawl stats report در setting سرچ کنسول گوگل بروید د راین صورت میتوانید نرخ کرول و میانگین میزان پاسخگویی سرور را مشاهده کنید.

8-برطرف کردن سایت های سنگین

سایت هایی که منابع خوب ندارند باعث ایجاد مشکلات کرول میشوند. اگر سایت سنگین باشد و تعداد زیادی درخواست های js و css به سرور ارسال کند د راین صورت است که باعث کند شدن آن میشود و بر روی بوجه خزش تاثیر میگذارد. بنابراین فایل های js خود را بهینه سازی کنید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار