تحقیق کلمات کلیدی برای سئو

تحقیق کلمات کلیدی برای سئو همواره یکی از کارهایی است که برای متخصصان سئو در هر سطحی که هستند چالش برانگیز است. زیرا زیربنای رتبه پیدا کردن کلمات پرجستجو در موتورهای جستجو است که منجر به جذب ترافیک خوب میشود. بنابراین یادگیری و انجام تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی مناسب سئو یکی از مهارت های مهم است که باید به خوبی یاد بگیرید.

منظور از تحقیق کلمات کلیدی یعنی تعیین و کشف عباراتی که بیشترین اهمیت را برای برآورده کردن اهداف یک سایت دارند. تجزیه و تحلیل رقبا یکی از مواردی است که کمک زیادی به پیدا کردن کلمات کلیدی مهم میکند. شما میتوانید بررسی کنید که رقبای شما با چه کلمات کلیدی در نتایج جستجو ظاهر شده اند که شما نتوانسته اید. که این تحلیل ها برای استراتژی سئو سایت شما نیز بسیار مفید است.

چرا تحقیق کلمات کلیدی برای سئو مهم است ؟

از تحلیل ها و بررسی ها به این نتایج خواهید رسید که کاربران مرتبط با کسب و کار شما چه نیازهایی را دارند ؟ به دنبال چه چیزهایی هستند ؟ چه عبارات خاصی را بیشتر جستجو میکنند ؟ و مواردی از این قبیل که به شما کمک میکند تا بتوانید بیشتر مخاطبان خود را بشناسید تا مطالب و خدماتی که تهیه میکنید موردنیاز آن ها باشد.

فرآیند تحقیق کلمات کلیدی

در واقع این پروسه تحقیق چیزی نیست که به یکباره انجام داده و تمام شود. نیاز بازار روز به روز تغییر میکند و شما مدام باید این مراحل را مرور کرده و بهینه سازی کنید.

چرا نیاز به تحقیق کلیدواژه جدید میشود ؟

  • تغییر نیازها و خواسته های مصرف کنندگان
  • کوئری های جدیدی که کاربران به تازگی آن را جستجو میکنند
  • ورود رقبای جدید به بازار
  • تغییرات در الگوریتم های گوگل

فرآیند تحقیق کلمه کلیدی را همواره به عنوان یکی از عادات برای رشد و سلامت سایت خود قرار دهید.

مراحل تحقیق کلمات کلیدی

مرحله 1 – تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی فعلی

اگر شما یک سایتی هستید که تازه میخواهید شروع کنید بهتر است که این مرحله را رد کرده و به مرحله بعدی بروید. اگر مدتی است که سایت شما کار میکند در این صورت حتما کلمات کلیدی را مدنظر دارید که میخواهید بر روی آن ها کار کنید . بنابراین توصیه ما این است که سعی کنید این عبارات خود را بهینه سازی کنید. از این منظر که هم گرفتن رتبه آن ها ساده تر باشد و هم اینکه نیاز بازار خود را بهتر بشناسید.

یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که رایگان هم است google search console میباشد. شما از این طریق میتوانید تاریخچه رتبه بندی و حجم جستجوهای ارگانیک برای صفحات خود را ببینید. ممکن است که صفحات شما با عباراتی جستجو شود که در نظر شما نبوده و با این بررسی میتوانید کلمات کلیدی خود را تغییر دهید. شما از این کلیدواژه ها میتوایند برای بهینه سازی محتوا و لینک سازی خود استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی
تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

مرحله 2 – اهداف خود را مشخص کنید

از اینجا باید از هدف قرار دادن کلمات بیهوده اجتناب کنید زیرا تلاش این است که بهترین کلمات با بالاترین میزان بازگشت سرمایه ROI را بیابید تا شانس موفقیت شما در زمان کوتاه بیشتر شود.

نکاتی که باید هنگام تدوین اهداف کلمات کلیدی به آن توجه داشته باشید :

  • مخاطب هدف شما چه کسانی هستند ؟
  • چه چیزی میفروشیم
  • نیازها و خواسته های مشتریان ما چیست ؟
  • چگونه اطمینان مصرف کنندگان هدف را به کسب و کار خود جلب کنیم ؟

با پاسخ داده به پرسش های مطابق با این موارد میتوانید تمرکز خود را بیشتر بر روی کلیدواژه هایی را قرار دهید که برای کسب و کار شما نیز مهم است.

مرحله 3 – فهرستی از کلمات کلیدی که میخواهید بنویسید

این کلمات مواردی هستند که بر حسب تجربه به آن ها رسیده اید.

مرحله 4 – ارزیابی چشم انداز رقابتی

یکی از بهترین منابع برای یافتن کلمات کلیدی که باید برای آن ها رتبه بندی کنید رقبای شما هستند. اگر رقیبان شما قدیمی هستند پس به این منظور است که بیشتر در این عرصه بوده و فرصت های بیشتری را برای جذب مشتری کشف کرده اند. چه با تحقیق به آن کلمات رسیده باشند چه به صورت تصادفی.
بسیاری از ابزارهای سئو هستند که کلمات کلیدی با رتبه برتر را برای یک دامنه را به شما نشان میدهد و با وارد کردن دامنه رقیبان خود میتوانید ببینید که به چه کلماتی در نتایج اولیه ظاهر شده اند.
ساده ترین روش کشف کلمه کلیدی رقابتی خود گوگل است. زیرا تمام اطلاعات در گوگل وجود دارد. البته درست است که مانند سایر ابزارها نمیتواند تحلیل روشنی داشته باشید اما در این راه بسیار کمک کننده خواهد بود.
برای مثال شما میتوانید در گوگل طلا فروشی یا طلا فروشی آنلاین را جستجو کنید و لیست رقیبان خود را ببینید. با مشاهده تایتل های هرکدام خواهید دید که چه عبارت کلیدی مناسب تر است.
اگر به انتهای صفحه نگاه کنید گوگل تعدادی از کوئری های بیشتر جستجو شده مرتبط را به شما نشان خواهد داد.

تحقیق کلمه کلیدی با استفاده از گوگل
تحقیق کلمه کلیدی با استفاده از گوگل

همچنین شما میتوانید برای نگاه دقیق تر به یک رقیب خود روش زیر را پیش بگیرید :
برای مثال یکی از رقبای رتبه برتر سایت saatchico بود که با وارد کردن کلمه کلیدی + site:domain توانسته ایم فهرستی از صفحات و کلمات کلیدی مرتبط با آن را بیابیم .
این جستجو کلمات کلیدی جایگزینی را که رقیب برای این محصول در گوگل رتبه بندی می کند به ما می گوید که میتوانید به لیست خود اضافه کنید.

تحقیق عبارات کلیدی با سرچ گوگل
تحقیق عبارات کلیدی با سرچ گوگل

استفاده از ابزار کلمات کلیدی برای تحقیق کلمات

البته لازم به ذکر است که برای تحقیقات رقابتی پیچیده تر نیاز به ابزار شخص ثالث نیاز دارید.

بسیاری از ابزارهای رایگان برای بررسی دامنه رقیبان وجود دارند اما خوب ابزارهای پرمیوم قابلیت ها و اطلاعات بیشتری را به شما ارائه میدهند که در صورت لزوم باید آن ها را تهیه کنید.

مرحله 5 – افق کلیدواژه های کلید خود را گسترش دهید

در طول سال‌ها، گوگل توانایی خود را در تشخیص موضوعات و تمام عبارات مرتبط با آنها بسیار بهبود بخشیده است، بنابراین اکنون هر کلمه کلیدی واقعاً دروازه‌ای به یک جهان موضوعی است. تعدادی از ابزارهای رایگان وجود دارد که به صورت خاص برای ارائه پیشنهادات مرتبط با هر کلمه کلیدی طراحی شده است. فقط این را بدانید که اکثر این ابزارها تمامی اطلاعات خود را با scrap کردن SERP گوگل به دست می آورند.
البته ابزارهای پولی به شما عمق بررسی بیشتری را میدهند. زیرا مرحله بعد از تحقیق این است که این عبارات کلیدی را گروه بندی و دسته بندی کنید. فهرست کلمات کلیدی خود را مشاهده کرده و موضوعات سطح بالا و سطح پایین تر را جدا کنید و در فهرست خود قرار دهید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار