لینک جویس یا link juice چیست ؟

در وقع link juice اصطلاحی است که در دنیای سئو برای اشاره به ارزشی است که از یک صفحه یا سایت دیگر به صفحه دیگر منتقل میشود که از طریق لینک ها انجام میشوند. موتورهای جستجو لینک هایی خارجی که به سایت شما می آید را به عنوان یک رای از سایر وب سایت ها میبند که صفحه شما را ارزشمند میکند.

راه های زیادی برای کسب لینک از وب از طریق تلاش های مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد. تلاش مستقیم میتوان به قرار دادن پست مهمان ، بازاریابی شبکه های اجتماعی ، انتشار بیانیه مطبوعاتی و موارد دیگر اشاره کرد. تلاش مستقیم از طریق ارائه محتوای عالی و باکیفیت از سایت شما حاصل میشود که باعث میشود سایر کاربران نیز آن را به اشتراک بگذارند. ارزش لینکی که از یک صفحه سایت به صفحه سایت شما منتقل میشود link juice نام دارد.

Link juice چگونه کار میکند ؟

فرض کنید که با توجه به تصویر زیر دو سایت A و B دارید. هرچه تعداد پیوندهای خارجی به سایت ها بیشتر باشد در نتیجه سایت ارزش بیشتری پیدا کرده و رتبه بالاتری در نتایج جستجو خواهد داشت. البته توجه کنید این برای زمانی است که اعتبار سایت های A و B یکسان هستند. لینک های ورودی به سایت ها Dofollow هستند.

اکنون صفحات آرشیو تگ شما به صورت منظم برای انسان ها کار میکنند. اما گوگل وسایر موتورهای جستجو آن را ایندکس نمیکنند و  در این صورت محتوای تکراری برای شما ایجاد نمیشود.

Link juice چگونه کار میکند ؟

عامل دیگری که باید توجه کنید مقدار ارزش لینک به سایت وارد شده یا به اصلاح flow of link juice است. اگر تعداد لینک های وارد شده را کنار بگذاریم ارزش هر لینک نیز بسیار مهم است. برای مثال اگر لینک هایی که به سایت A می آید به سایت های دیگر نیز رفته باشند از ارزش آن لینک کم خواهد کرد. و اگر لینک هایی که به سایت B می آید مختص سایت B باشد باعث میشود که ارزش سایت B بیشتر شود.

مفهوم sculping link juice

قبلا میتوانستید از لینک های nofollow برای جلوگیری از دست رفتن ارزش لینک ها از طریق پیوندهای خروجی استفاده کنید که به عنوان پیکربندی رتبه بندی صفحه شناخته میشود.

با لینک های dofollow انتقال ارزش به طور مساوری بین تمام لینک های خروجی از یک وب سایت توزیع میشود  که در تصویر بالا مشاهده کردید.

sculping link juice

حال اگر یک ویژگی دیگر تحت nofollow نیز وجود داشته باشد . ارزش لینک به صفحه ای که nofollow است منتقل نمیشود بلکه بین سایر لینک های دیگر که dofollow هستند توزیع میشود.

اما این موضوع دیگر امکان پذیر نیست. در تصویر زیر مشاهده میکنید که سایت ارزش لینک ا به طور مساوی بین سایت های خارجی توزیع کرده است اما تفاوت این است که لینک nofollow ارزش لینک را دریافت نمیکند.

link juice چیست ؟

از آنجایی که ممکن است نگران رقیق شدن یا نشت آب پیوند از صفحه اصلی خود به پیوندهای nofollow در فوتر یا نوار کناری باشد بهتر است که از ویژگی nofollow صرف نظر کنید زیرا باعث نشتی ارزش صفحه شما میشود.

در چه مواردی link juice منتقل میشود ؟

در چه مواردی link juice منتقل میشود ؟

 • صفحاتی که محتوای مرتبط با سایت داشته باشند
 • صفحاتی که پیج رنک بالایی دارند
 • صفحاتی که لینک خروجی کمی دارند
 • صفحاتی که حاوی محتوای باکیفیت هستند
 • صفحاتی که در SERP بالا هستند
 • صفحاتی که محتوای تولید شده توسط کاربر دارند
 • صفحاتی که بین مخاطبان رسانه های اجتماعی محصول هستند.

در چه مواردی link juice  منتقل نمیشود ؟

 • صفحاتی که لینک سایت شما را فالو نکرده اند.
 • صفحاتی با محتوای نامربوط
 • صفحاتی که لینک های زیادی دارند؛ به عنوان مثال، پیوندهای تبلیغاتی یا پیوندهای سراسر سایت.
 • صفحاتی که در جستجو فهرست نشده اند.
 • لینک های پولی
 • پیوندهای به دست آمده در یک طرح تبادل لینک. (این جایی است که شما در ازای پیوندی به سایت خود به سایت شخصی پیوند می دهید که اساساً تأثیر را لغو می کند.)
 • پیوندهایی از سایت های رتبه بندی نشده بدون محتوا.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

021-28423077

مجله ITO

مقالات

اخبار