search-engines

موتور جستجو یک سامانه کامپیوتری ویژه است که طراحی شده است تا اطلاعات مورد نیاز را بر اساس پرس‌وجوهای کاربران پیدا کند.

پارامتر اساسی موتورهای جستجو پرس‌وجوی جستجو است. این موتورها با توجه به پرس‌وجوهای کاربران، اطلاعات لازم را از طریق تولید نتایج جستجو ارائه می‌دهند.

برای پاسخ دقیق به اندازه‌ی حد امکان به درخواست‌های کاربران، ربات‌های جستجو (مانند “Googlebot”) سه مرحله ضروری را انجام می‌دهند.

اسکن صفحات: رصد کردن صفحات/سایت‌های جدید که ظاهر می‌شوند و نحوه به‌روزرسانی صفحات قدیمی.
فهرست‌گذاری صفحات: شناسایی محتوای صفحه و افزودن آن‌ها به پایگاه داده بزرگ خود.
رتبه‌بندی صفحات: بسته به درخواست کاربر، موتور جستجو نتایج را تولید کرده و بهترین نتایج را از پایگاه داده خود به‌صورت یک الگوریتم خاص انتخاب می‌کند.
لینک مفید: چگونگی عملکرد جستجو در گوگل

اگر سایتی ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید مخاطبان شما بتوانند شما را در میان رقبا پیدا کنند و انتخاب کنند، باید از تعدادی قانون پیروی کرده و سایت خود را به موتورهای جستجو ارسال کنید. در موتورهای جستجو مختلف، جزئیات ممکن است متفاوت باشند اما اصول اصلی کار مشابه هستند.

تلاش گوگل برای ارائه بهترین پاسخ به درخواست کاربر

گوگل سعی می‌کند بهترین پاسخ را به درخواست کاربر ارائه دهد. به همین منظور، تکامل منظم الگوریتم‌های خود انجام می‌دهد. اما این فرآیند به یک نتیجه جالب در گوگل منجر شده است.

اکثراً، عوامل مرتبط با اعتبار دامنه، اعتماد به وب‌سایت و تعداد لینک‌های واگرا از اهمیت بیشتری نسبت به ارزش اطلاعات برای کاربر برخوردار هستند. به عبارت دیگر، وب‌سایت‌هایی که بهترین پاسخ را به درخواست کاربر ارائه می‌دهند، اما در نظر موتور جستجو “اعتبار” کمی دارند، خارج از توجه کاربران باقی می‌مانند. عجیب است که یکی از متخصص‌ترین شرکت‌های دنیا الگوریتم‌های خود را محافظه‌کارتر می‌کند. کاربران پیشرفته (هم خوانندگان و هم نویسندگان محتوا) این موضوع را متوجه می‌شوند و به تدریج از انحصار گوگل در میان موتورهای جستجو عصبانی می‌شوند.

همچنین، بسیاری از افراد می‌دانند که گوگل هر گام کاربر را با دقت پیگیری می‌کند. به علاوه از اینکه بهترین شرایط هدف‌گیری را در سیستم تبلیغات گوگل ادز ایجاد می‌کند، این اطلاعات به گوگل امکان می‌دهد تا چگونگی بهبود محصولات خود را درک کند. برخی از ما به این موضوع توجه نمی‌کنیم. اما تعداد کاربرانی که می‌خواهند از موتورهای جستجو بدون تبلیغات استفاده کنند یا به دنبال اطلاعات در الگوریتم‌های دیگر هستند، در حال افزایش است. خوشبختانه، برای گوگل تعداد زیادی جایگزین وجود دارد. هرکدام از آن‌ها مزایای خاص و حوزه‌های کاربری خاص دارند.

مهم است بیان کنیم که هدف این مقاله این نیست که ارزش گوگل را در نظر کاربران فعال اینترنت کاهش دهد. هدف تنها نمایش ابزارها و گزینه‌های جستجوی اطلاعات موجود است. گوگل شاید ابتدا در بازار موتورهای جستجو نبوده باشد، اما او (یعنی سرگئی برین و لری پیج) الگوریتم رتبه‌بندی وب‌سایت پیچیده‌ترین زمان خود را ایجاد کرده است. و در طول تاریخ توسعه بازار موتورهای جستجو، او قوانین بازی در این بازار را تعریف و تعیین کرده است.

موتور جستجوی Bing

در میان ایده‌های متنوع جایگزین گوگل، Bing نزدیک‌ترین گزینه است که به محبوبیت آقای جی (Google) دست یافته است با 16 درصد از کاربران وفادار. این تنها موتور جستجوی مایکروسافت است که به طور خاص برای سیستم‌های ویندوز طراحی شده و می‌تواند توسط همه از طریق دامنه‌های عمومی آن‌ها استفاده شود. این موتور توانمندی‌های جستجوی ویدیویی مناسبی دارد که حتی بهتر از گوگل است. این موتور دارای گزینه‌های بیشتری برای پرکردن خودکار در هنگام تایپ درخواست‌های کاربر است. این موتور ارتباطات بیشتری بین وب‌سایت‌های جداگانه ردیابی می‌کند. بنابراین، پیدا کردن گزینه‌های مشابه مشکلی نخواهد بود. به علاوه، امتحان کردن ردیاب‌رتبه‌بندی Bing برای گزارش‌های رتبه‌بندی اطلاعاتی را تجربه کنید.
موتور جستجوی Yandex

کاربران معمولاً Yandex را معادل روسی Google می‌نامند، زیرا رابط کاربری مشابهی دارد و حتی خدمات اضافی نیز وجود دارد. این سرویس به عنوان یک الگوریتم منطقی خوب شناخته می‌شود که نتایج را با برخی از ویژگی‌های اضافی توزیع می‌کند.
موتور جستجوی DuckDuckGo

DuckDuckGo یک نسخه دیگر از موتور جستجوی محبوب است که پیش‌فراخوانی شده در برخی از مرورگرهای معروف مانند Firefox است. این گزینه بسیار مفید برای کسانی است که نمی‌خواهند داده‌های خود را ردگیری کنند. معمولاً به گوگل که مانند برادر بزرگ است که هر گام و ورود داده را مداوم تماشا می‌کند، مقایسه می‌شود.
موتور جستجوی Boardreader

افراد علاقمند به سیستم‌های جستجوی غیرمعمول، Boardreader را دوست خواهند داشت. این به عنوان یک تالار پیام ساده طراحی شده است و نتایج را صرفاً از طریق انجمن‌ها در سراسر جهان مرور می‌کند که افراد واقعی تجربیات خود را در مورد موضوع مشخص به اشتراک می‌گذارند.
موتور جستجوی Dogpile

Dogpile یک ترکیب‌کننده واقعی اطلاعات است زیرا نتایج جستجو را از سه سیستم جستجوی محبوب، گوگل، Yandex و Yahoo اسکن می‌کند و بهترین نتایج را انتخاب می‌کند. سادگی رابط کاربری این سرویس ساده اما قدرتمند، به کاربر این امکان را می‌دهد که هنگام جستجو بر روی آن تمرکز کند در حالی که تمام تبلیغات حذف خواهد شد.
موتور جستجوی Creative Commons

Creative Commons Search یا به اختصار CC Search، یک موتور جستجوی ناشناس باورنکردنی است که به دنبال مواد منحصر به فرد بدون حق نشر است که می‌تواند برای استفاده شخصی ذخیره شود. درخواست کننده می‌تواند مواد را بر اساس نوع موضوع انتخاب کند و آن‌ها را به بهترین شیوه دسته‌بندی کند. اگر کسی قصد دارد یک صفحه وب شخصی ایجاد کند، اینجا یک مکان عالی برای جمع‌آوری مواد طراح است.
موتور جستجوی Giphy

برای افرادی که به هنر GIF علاقه‌مند هستند، Giphy یک موتور جستجوی کامل است. این به طور خاص برای جستجوی تصاویر-ویدئوهای کوچک طراحی شده است. افراد می‌توانند پس از نگاه به گربه‌های خنده‌دار یا وضعیت‌های شوخی‌آمیز در حلقه‌های بی‌پایان، احساسات مثبتی به دست آورند. این موتور جستجوی بدون سانسور کمی روشنایی به زندگی کاربر اضافه می‌کند.
موتور جستجوی Quora

Quora بیشتر شبیه به یک پرتال اطلاعات است تا یک موتور جستجو. اینجا می‌توانید با افراد در مورد موضوعات مختلف ارتباط برقرار کنید و پاسخ‌هایی از افراد در سراسر جهان در مورد سوالات مهم دریافت کنید. علاوه بر این، یک دسته خاص از سوالات موضوعی وجود دارد که پیش‌تر پرسیده شده‌اند و می‌توانید در صفحات منتشر شده موارد مشابهی پیدا کنید.
موتور جستجوی Vimeo

YouTube بخشی از گوگل است که پر از تبلیغات است. Vimeo یک جایگزین محبوب است که برای استفاده بسیار راحت است و بر اساس یک سیستم ساده به اشتراک‌گذاری ویدئو استوار است. بهترین چیز درباره آن عدم وجود تبلیغات و یک انتخاب بزرگ از ویدئوهای HD است.
موتور جستجوی WolframAlpha

آقایانی که به سیستم‌های کامپیوتر علاقه‌مند هستند، با WolframAlpha خود را مانند در خانه احساس خواهند کرد. این یک سرویس ویژه است که مانند یک پایگاه داده عظیم دانش کامپیوتر عمل می‌کند و به هر سوال مرتبط با دنیای دیجیتال راهنمایی می‌کند.

StartPage

افرادی که به حریم شخصی خود اهمیت می‌دهند و از سیاست انتقال داده‌های مخفی گوگل برای استفاده تجاری ناراحت هستند، از این سرویس ناشناس خواهند پسندید. StartPage نه تنها امکان انجام جستجوی کاملاً ایمن را فراهم می‌کند، بلکه اطلاعات دستگاه مانند آدرس IP و آدرس MAC را مخفی می‌کند. این اجازه را می‌دهد تا از طریق یک سرور پروکسی ویژه به هر نوع وب‌سایت وارد شوید و هیچ اثری از حضور کاربر در وب‌سایت باقی نمی‌ماند.
موتور جستجوی Ask.com

Ask.com یک جستجوگر یکپارچه دیگر است. این سرویس تمام سیستم‌های جستجوی محبوب را یکجا می‌آورد و آن‌ها را بر روی یک صفحه مخصوص موضوع تولید می‌کند که کاربران می‌توانند نتایج جستجوی جالبتر را نشانه‌گذاری کنند. علاوه بر این، می‌توانید از افراد اطراف برای دریافت مشاوره‌های اضافی سوال بپرسید.
موتور جستجوی SlideShare

آیا به یک ارائه یا مواد برای ایجاد یک ارائه نیاز دارید؟ SlideShare یک منبع عالی برای یافتن مواد مفید خواهد بود. این دارای یک پایگاه نامحدود از اسلاید‌شوها است که برای تمام کاربران ثبت‌نام‌شده قابل دسترسی است و به طور منظم به‌روزرسانی می‌شود.

امیدواریم که پس از مطالعه این لیست موتورهای جستجو، افراد راه‌حل‌های جدیدی برای یافتن اطلاعات مورد نیاز، شامل گزینه‌های ویدیو، صوت و متن، کشف کنند. همیشه چیزهای جدیدی برای یادگیری و آزمایش وجود دارد، و گزینه‌های جدید ظاهر خواهند شد، بنابراین ایده‌آل است که آن‌ها را تست کنید و شاید گزینه‌های خوبی برای جستجوهای آینده پیدا کنید.

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

021-28423077

مجله ITO

مقالات

اخبار