آدرس سایت با WWW یا بدون WWW؟

احتمالا متوجه شده اید که برخی از وب سایت ها حاوی www و برخی نیستند.حال میخواهیم تفاوت Www و بدون www را متوجه شویم. هر متخصص سئو و بازاریابی به این موضوع فکر کرده است که چگونه میتواند از این نوع ساختار tul نیز برای ارتقا رتبه به نفع خود استفاده کند.
هر ساختار URL با www یا بدون WWW مزایا و معایب خود را دارند. برخی از صاحبان کسب و کارها برای همخوانی برند یا راحتی کاربران این قسمت را به آدرس اضافه یا آن را حذف میکنند. از نظر بهینه سازی موتورهای جستجو دامنه های WWW به طور کلی دارای مزایایی هستند که عملکرد وب سایت شما را افزایش میدهند.
اما با این حال نباید به صورت قطعی گفت که کدام فرمت برای آدرس سایت شما مناسب است. هنگام انتقال وب سایت با افزودن یا حذف WWW سعی نکنید که url را تغییر دهید. موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ وجود این قطعه را به عنوان دو سایت متفاوت درنظر دارند. که منجر به مشکلاتی در بروز محتوای تکراری شود. استفاده از افزونه all IN ONE seo برای کنسول وردپرس به صورت خودکار url متعارف را در هدر سایت تنظیم میکند.

مزایا و معایب url های www در مقابل url های غیر www
اکنون که تفاوت های جزئی بین نسخه های سایت دو URL را بیان کردیم حال میخواهیم که در مورد مزایا و معایت هر دو فرمت بحث کنیم.

مزایای WWW
بسیاری از صاحبان وب سایت ها به سادگی میتوانند دامنه ای را با www مشخص کنند. زیرا در گذشته نه چندان دور همه url های وب سایت با www شروع میشدند.
ساختار www اجازه میدهد تا کوکی ها برای زیر دامنه WWW تنظیم شوند.
زیر دامنه های www برای dns انعطاف پذیرترهستن. در نتیجه تجربه کاربری با شبکه cdn بسیار آسان تر میشود.

معایب WWW
پیشوند WWW ممکن است به زودی منسوخ شوند زیرا کاربران دیگر آن را در هنگام درج آدرس سایت وارد نمیکنند. ساختار آدرس با www طولانی تر است و اگر بخواهید آن را در جایی به اشتراک بگذارید ا زنظر تجربه کاربری مناسب نیست. هرچه URL کوتاهتر باشد بهتر است.
مزایای ساختار آدرس بدون www
برای کاربران بسیار آسان تر است که چنین دامنه ای را در جستجو تایپ کنند زیرا باعث کوتاهتر شدن نام دامنه به اندازه چهار کاراکتر میشود. همچنین URL های غیر www نیز ممکن است که دارای زیر دامنه باشند که میتوانید آن را در نقشه سایت قرار دهید.
معایب ساختار url بدون www
ساختار آدرس بدون www هیچ رکورد CNAME ندارد. بنابراین نمیتوانید نرافیک را از یک سرور به سردر دیگر انتقال دهید. در این صورت عملکرد CDN برای چنین دامنه هایی دشوار میشود.

ساختار www یا بدون www : کدام برای سئو مناسب تر است ؟
همانطور که میبینید هر قالب دارای مزایا و معایبی است. اما نکته مهمی که باید درنظر گرفت این است که آیا این فرمت ها بر سئو سایت نیز تاثیر میگذارند ؟
نکته اصلی این است که سایت شما با دو URL قابل دسترسی نیست بنابراین باید یکی از فرمت ها را انتخاب کنید. هنگامی که هر دو فرمت فعال هستند شبکه موتور جستجو آن ها را به عنوان دو سایت مجزا در نظر گرفته بنابراین باعث ایجاد duplicate content یا محتوای تکراری میشود.
از آنجایی که موتورهای جستجو دو URL را به عنوان دو سایت جداگانه میبینند بنابراین ممکن است که تحت جریمه گوگل قرار گیرید و حذف شوید. یا اینکه این دو سایت با هم در رقابت باشند. اگر دارای URL های تکراری با یا بدون WWW هستید حتما باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید. این تغییر مسیر را باید در فایل .htaccess خود ایجاد کنید.
نمیتوان گفت که کدام از قالب های نام دامنه در بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو موثرتر است. دو ورژن را نیز نمیتوانید همزمان داشته باشید زیرا باعث حذف سایت از نتایج جستجو میشود.

سوالات متداول
وقتی یک وب سایت www ندارد به چه معنا است ؟
به یاد داشته باشید که نام دامنه هر چه کوتاهتر باشد بهتر است هم از نظر بهینه سازی و هم از نظر به خاطر سپردن آن توسط کاربران.
باید از www استفاده کرد یا ساختار بدون www ؟
اگر دارای یک سایت بزرگ هستید باید نسخه www را انتخاب کنید. اگر دارای یک سایت کوچک هستید میتوانید این پیشوند را استفاده نکنید.
بهتر است که www اضافه شود یا حذف شود ؟
اگر ساختار آدرس وب سایت مشخص شده است بهتر است که چیزی را تغییر دهید.

آیا تغییر ساختار آدرس با www به ساختار بدون www بر ری سئو تاثیر دارد ؟
اگر وب سایت شما تازه است نیازی نیست که نگرانی بابت آن داشته باشید زیرا اینکه چه فرمتی استفاده میکنید اهمیتی ندارد مسئله مهم این است که شما دو نسخه مجزا برای سایت نداشته باشید.

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار