موتور جستجو چیست ؟

موتور جستجو چیست ؟ موتورهای جستجو ابزارهای آنلاین هستند که به مردم کمک میکنند تا بتوانند از طریق آن ها اطلاعاتی که میخواهند را در اینترنت جستجو کرده و پیدا کنند. موتورهای جستجو زیادی وجود دارند اما باید به شما بگویم که 93 درصد از کاربران از گوگل استفاده میکنند. سایر موتوهای جستجو شامل bing , yahoo , Yandex و غیره است. زمانی که در مورد موتورهای جستجو صحبت میکنیم در مورد گوگل صحبت میکنیم بنابراین اگر در نتایج سایر موتورهای جستجوگر نستید نگران نباشید. البت هعملکرد سایر متورهای جستجوگر نیز تقلید از گوگل است.

موتورهای جستجوگر چگونه کار میکنند ؟

فرآیند کار موتورهای جستجو شامل چهار مرحله زیر است :
1. کرول کردن (crawling)
2. ایندکس (indexing)
3. رتبه بندی و دسته بندی و سورت کردن سایت ها
>>نمایش بهترین نتیجه به کاربر

کرول کردن

کرول کردن فرآیندی است که موتورهای جستجو کل صفحات وب را اسکن میکنند. بات ها یا خزنده هایی هستند که (به اصلاح bot یا crawlers) که تمامی لینک ها را دنبال کرده و صفحات جدید را پیدا میکنند.

ایندکس کردن

زمانی یک یک صفحه از وب سایت کرول شد محتوا و اطلاعات سایت مربوطه نیز ایندکس میشود. که همانطور که در مبحث سئو چیست ؟ صحبت کردیم مانند این است که کتابی را حاوی اطلاعات را در داخل کتابخانه قرار دهیم. در این بخش اطلاعات هر صفحه از وب آنالیز و دسته بندی میشود.

اگر میخواهید که ببینید که وب سایت کرول یا ایندکس شده است میتوانید از ابزار google search console استفاده کنید. که در بخش مربوطه میتوانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

موتورهای جستجو چگونه کار میکنند ؟
موتورهای جستجو چگونه کار میکنند ؟

الگوریتم گوگل چه ارتباطی با موتورهای جستجو دارند ؟

الگوریتم جستجوی گوگل در واقع یک اصطلاح کلی برای اشاره به همه الگوریتم ها ، فناوری و تکونولوژی هایی است که برای رتبه بندی سایت ها استفاده میکند. فاکتورهای زیادی بر روی رتبه سایت ها تاثیر دارد اما به صورت کلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
معنی کوئری (meaning of query) : موتورهای جستجو باید در ابتدا متوجه شوند کاربر چه چیزی را جستجو میکند.
صفحات مرتبط : باید صفحاتی را به کاربر نشان دهد که مرتبط ترین هستند.
کیفیت محتوا : موتورهای جستجو باید بهترین نتیجه جستجو از بهترین محتواها را نشان دهند.
مورد استفاده بودن صفحات : موتور جستجو باید صفحاتی را نشان دهد که برای کاربر مناسب است. که میتوان به دسترسی ، خوانایی و امنیت آن اشاره کرد.
تنظیمات و context : در واقع محل جغرافیایی کاربر نیز مهم است و میتواند نتایج جستجو را نیز تغییر دهد.
حالا سوالی که پرسیده میشود این است که این الگوریتم های گوگل چه هستند ؟ گوگل در واقع الگوریتم های زیادی دارد که میتواند به پنگوئن ، پاندا و غیره اشاره کرد. به توجه به گسترده بودن دایره اطلاعات در بخش الگوریتم های گوگل به آن ها پرداخته شده است.

نکته : ارزیاب های کنترل کیفی نتایج جستجو (search quality raters)

علاوه بر الگوریتم ها گوگل از داده های انسانی نیز استفاده میکند. هزاران کارمند خارجی در سراسر دنیا هستند که طبق دستورالعمل های دقیق که کتاب آن نیز برای دانلود قرار داده شده است پیروری کرده و کیفیت عملکرد نتایج جستجو را نیز ارزیابی میکنند. ارزیابی کنندگان بر روی رتبه بندی یک وب سایت تاثیر مستقیم ندارند. اما گوگل از داده های آن برای بهبود الگوریتم ها استفاده میکند که به صورت کلی بر روی نتایج نیز تاثیر میگذارد.

فاکتورهای رتبه بندی

همانطور که میدانید گوگل نحوه عملکرد الگوریتم ها و نمایش نتایج را به عنوان یک راز نگه داشته است. اما فاکتورهای زیادی هستند که توسط مدیران گوگل به صورت رسمی مردم گفته شده است اما برخی به صورت تئوری باقی مانده اند که جایی تایید نشده است. بنابراین داشتن تجربه خوب در سئو بسیار مهم است. که در ادامه موارد مهم آن اشاره میکنیم :

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار