معماری سایت چیست؟ بهبود ساختار سایت وردپرس

اگر چه شما بهترین مطالب را داشته باشید اما کاربران نتوانند آن را پیدا کنند متاسفانه ارزشی نخواهند داشت.

معماری سایت یک ساختار سلسله مراتبی از صفحات وب سایت است. این ساختار با لینک دهی های داخلی تشکیل میشود. ساختار وب سایت یا همان معماری سایت باید به کاربران کمک کند که بهتر به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشند. همچین توجه کنید که معماری سایت به خزنده های موتورهای جستجو کمک میکند که بهتر میان صفحات سایت پیمایش داشته باشند

ساختار وب سایت شبیه به یک نمودار درختی است که ریشه آن لندینگ پیج یا همان صفحه اصلی و شاخه ها نیز به ترتیب صفحات مهم و کم اهمیت هستند که به هم متصل شده اند.

معماری وب سایت چیست ؟

تقریبا از هر دو نفر یک نفر پس از بازدید از یک صفحه سایت را ترک میکند. ما زمان زیادی را برای ایجاد تاثیر خوب بر روی کاربر نداریم. با معماری ضعیف سایت نرخ پرش نیز افزایش پیدا میکند. وب سایت شما باید شهودی و آسان برای کاربران باشد تا بتوانید توجه مخاطبان را جلب کنید. اگر تجربه کاربری شما بالا باشد نرخ پرش نیز افزایش یافته بنابراین موتورهای جستجو نیز ارزش کمتری برای وب سایت شما قائل خواهند شد.

باید سایت شما ذهن مخاطبان را درگیر کند تا مدت زمان بیشتری در سایت شما بمانند. ما در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که معماری وب سایت چیست و چه ارتباطی با تجربه کاربری و سئو سایت دارد.

نکته مهم) ساختار وب سایت نقش مهمی در حفظ کاربران ، افزایش نرخ تبدیل و ایندکس شدن بهتر سایت دارد.

چرا ساختار وب سایت مهم است ؟

اگر ساختار سایت استاندارد باشد کاربران میتوانند به صورت یکپارچه اطلاعات موردنظر خود را پیدا کنند. زمانی که تجربه کاربری شما قوی باشد و باعث حفظ رضایت کاربران شود گوگل نیز به شما امتیاز مثبتی خواهد داد که باعث بهبود رتبه سایت میشود.

معماری استاندارد سایت :

  • به موتورهای جستجو کمک میکند به طور موثر وب سایت شما را پیمایش کنند.
  • با ارائه صفحات بیشتر ناوبری سایت عمیق تر میشود.
  • صفحات بر اساس میزان درجه اهمیت باید عادلانه توزیع شوند.
  • صفحات مربتط به هم از طریق پیوند داخلی در یک دسته قرار میگیرند.
استاندارد سایت وردپرس

بهترین روش های معماری سایت

منوی ناوبری سطح بالا ساده بسازید

مگامنوها را در سایت های فروشگاهی دیده اید ؟ شما باید سعی کنید که برای کسب و کار خود این منو را ساده تر طراحی کنید که آیتم ها و لینک های مهم در دسته بندی های اصلی را قرار دهید.

کاربران با یک ناوبری زیاد پیچیده نرخ پرش بالایی خواهند داشت. کاربران نمیتوانند وقت خود را برای یافتن اطلاعات در سایت شما تلف کنند. بنابراین یک منویی داشته باشید که موارد ضروری در آن قرار بگیرد.

URL ساده و کوتاه و خوانا باشد.

سیستم های مانند وردپرس URL کاربرپسند بر اساس تنها نام صفحه ایجاد میکند. example.com/page-title که میتوانید بر اساس دسته بندی ها زیرشاخه هایی را ایجاد کنید مانند : example.com/topic/subtopic/page-title

البته با توجه به تغییر ساختار ها بهتر است که URL ها یک سطحی بوده و با پیوندهای داخلی ارتباط میان آن ها برقرار کرده و صفحات را متصل کنید.

معماری سایت را مشابه با سایت های بزرگ و استاندارد قرار دهید

برای مثال اگر یک وب سایت فروشگاهی دارید میتوانید از نحوه ساختار آمازون تقلید کنید زیرا به گونه ای است که کاربران از آن راضی هستند.

ثابت نگه داشتن وب سایت

قالب ناوبری ، نمایش لایه ها ، پیوند ها وغیره باید از الگوی ثابت پیروی کند تا کاربران برای مدت طولانی تری در سایت شما باقی بمانند زیرا با مشاهده چند صفحه به راحتی میتوانند وارد صفحات جدیدتر بشوند.

از مدل پیوند داخلی خوشه های اصلی استفاده کنید

مدل pillar-cluster  به این صورت است که والد به فرزندان که زیر خوشه ها هستند پیوند داده میشود که صفحات فرزند به هم دیگر پیوند داده میشوند.

این ساختار پیوند داخلی شما را واضح میکند که کاربران به طور موثر به صفحات مرتبط و مفید هدایت میشوند. هنگامی که کاربران یک لینکی را مشاهده کردند باید بدانند که به کجا هدایت میشوند و چرا این لینک در این بخش از صفحه قرار داده شده است.

خطوط نشان دهنده پیوند داخلی است. همانطور که مشاهده میکنید موضوع اصلی به زیر موضوعات لینک داده شده است.

دسترسی به صفحات با 3-4 کلیک

اگر سایت شما دارای هزاران صفحه باشد باید در هر صورت کاربران با 3 الی 4 کلیک از صفحه اصلی به صفحات یتیم برسند.

برای انجام این کار باید یک ناوبری ساده طراحی کنید که کاربران را به دسته های اصلی وب سایت شما برساند.

استفاده از برادکرامپ

با پیوند داخلی میتوانید ارتباط میان صفحات را مشخص کنید. برادکرامپ نیز برای نشان دادن معماری سایت نیز استفاده میشوند که بالای صفحه قرار میگیرد و دارای فلش برای نشان دادن ترتیب صفحات هستند.

ایجاد نقشه سایت HTml و XML

نقشه سایت برای معماری وب سایت بسیار مهم است زیرا ساختار سایت را در قالبی خوانا نشان میدهد. نقشه سایت XML برای خزنده های گوگل طراحی میشود. اگر وب سایت شما وردپرسی است به راحتی میتوانید از نقشه های html  و  XML استفاده کنید.

آخرین مقالات مرتبط

شرکت آی تی او

تیم طراحی ایران تکنولوژی اوپریشن مفتخر است با تجربه 15 ساله در خدمت شما عزیزان باشد.ما با بهره بری از بهترین و باتجربه ترین تیم طراحی در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ رزومه موفقی را با وجود مشکلات موجود فراهم سازیم.

تهران - اقدسیه - شمیران سنتر

دیره – نایف – روبه روی مرکز درمانی علی

hi]@ito-webdesign.com]

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

تماس با پشتیبانی

09127371388

مجله ITO

مقالات

اخبار